Fénový efekt v Alpách. Dnes tam namerali až cez +20 °C

17.12.2019 o 17:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

V oblasti Álp ale aj v ďalších častiach Európy dnes úradoval fénový efekt. Kvôli nemu dosahovali teploty veľmi vysoké hodnoty. V alpských údoliach namerali až +20 °C.

Fénový efekt v Alpách. Dnes tam namerali až cez +20 °C

Mimoriadne teplé počasie dnes kvôli fénovému efektu (teplý padavý vietor v závetrí hôr) prevládalo v oblasti severných údolí Álp. Silný, teplý a suchý, padavý vietor zabezpečil, že teploty dosahovali rekordné hodnoty.

Podľa operatívnych údajov boli rekordy prepísané na viacerých miestach. Na letisku v Salzburgu namerali doteraz najteplejší decembrový deň 25.12.2013, kedy teplota vystúpila na +19,1 °C. Dnes sa tam podľa operatívnych údajov oteplilo až na +19,6 °C. 

Ešte teplejšie bolo na krajnom východe Rakúska, v oblasti mestečka Feldkirch, ktoré sa nachádza vo Vorarlbersku na krajnom západe krajiny. Dnes tam namerali až +21,3 °C, podľa operatívnych údajov však rekord prekonaný nebol. Ten drží deň 16. december 1989, kedy tam namerali +21,6 °C. 

Teplota v alpskej oblasti o 14:00 SEČ, zdroj: Infoclimat.fr
Teplota v alpskej oblasti o 14:00 SEČ, zdroj: Infoclimat.fr

Fénový efekt sa dnes vyskytoval aj na našom území, no nebol tak výrazný ako v Alpách. Napriek tomu priniesol na Oravu, Považie a do hornonitrianskej oblasti teploty, ktoré dosahovali do +14 °C. 

Čo je to fénový efekt sa dozviete v našom článku

Najnovšie správy