FOTO: Slovensko zasypáva sneh. Najvýdatnejšie sa rozsneží po 14.00 h. Pripravte sa na kalamitu

09.12.2021 o 11:26 - Veronika Salayová

Na Slovensku už niekoľko hodín sneží, avšak najintenzívnejšie zrážkové pole na naše územie ešte len prichádza. Poobede čaká Slovensko kalamitný stav na cestách. 

FOTO: Slovensko zasypáva sneh. Najvýdatnejšie sa rozsneží po 14.00 h. Pripravte sa na kalamitu
Bratislava. Foto: Ľ. Franko/iMeteo

Aktuálne počasie na našom území ovplyvňuje tlaková níž z Jadranu, ktoré prináša na naše územie sneženie. Prvé snehové vločky dorazili na naše územie už v skorých ranných hodinách a odvtedy nepretržite sneží.

Aktuálne sneží na takmer celom západnom a v západných okresoch stredného Slovenska, pričom sa zrážkové pole pomaly presúva na sever až severovýchod. 

Situácia na slovenských cestách je zatiaľ relatívne pokojná. Na juhozápade Slovenska a vo vyššie položených miestach stredného a východného Slovenska sa na povrchu vozoviek miestami nachádza kašovitý alebo utlačený sneh hr. 1 až 3 cm. 

V okolí Bratislavy je na vozovkách kašovitý sneh do 1 cm, na niektorých miestach sa tvorí poľadovica alebo snehové záveje, ktoré hlásia napríklad na vyššie položených úsekoch ciest v okrese Senica, informuje Slovenská správa ciest. 

Pripravte sa na ešte výdatnejšie sneženie

Snežiť však neprestáva, práve naopak. To najvýdatnejšie sneženie Slovensko ešte len čaká. Najhlavnejšie zrážkové pole, ktoré prinesie veľmi husté sneženie, dorazí na naše územie po 14.00 hod.

Pooobede sa tak intenzívnejšie rozsneží a sneh bude pribúdať s intenzitou 2 až 3 cm za hodinu. Počas dnešného dňa sa rozsneží aj na strednom Slovensku, no sneženie tu bude menej výraznejšie. Tu sa očakáva od 10 do 15 cm nového snehu, zatiaľ čo na západnom Slovensku napadne až do 25 cm.

Takéto množstvo snehu je za necelých 24 hodín v oblasti západného Slovenska nezvyčajné a vyskytuje sa zhruba raz za 10 rokov.

Na sneženie sa pripravte až do piatkového rána. V strehu tak treba byť aj počas večera a noci, a to nielen na cestách, ale treba si dať pozor aj na nápor snehu v korunách stromov a pod. Problémy môžu nastať aj v dodávkach elektrickej energie.