FOTO: Sneh zasypal Alpy. Sneženie prišlo aj do miest

26.09.2020 o 16:18 - Peter Minárik
  • Článok

Alpy zasiahlo počas uplynulej noci výdatné sneženie, ktoré do niektorých oblastí prinieslo desiatky centimetrov snehu. Snehová nádielka prišla aj do obývaných oblastí a v niektorých lokalitách išlo o rekordnú nádielku.

FOTO: Sneh zasypal Alpy. Sneženie prišlo aj do miest

Zatiaľ čo mnohé oblasti Európy sužuje výdatný lejak, ktorý prináša desiatky milimetrov zrážok, tak vo vyšších polohách sneží.

Alpy počas uplynulých hodín zasiahlo výdatné sneženie, ktoré prinieslo do viacerých oblastí vôbec prvú snehovú nádielku. Hranica sneženia napokon klesla oveľa nižšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Za všetko môže tlaková níž, ktorá ovplyvňuje počasie aj na našom území. Po zadnej strane tejto tlakovej níže totiž nad alpskú oblasť zatiekol studený vzduch, vďaka ktorému klesla hranica sneženia.

Snehové vločky sa v Alpách objavili predovšetkým od nadmorskej výšky 1000 m n.m., ale snehové vločky sa objavili aj nižšie, napríklad v mestách Zell am See, či Kaprun. 

V Rakúsku klesla hranica sneženia až na výšku 550 m n.m. Napríklad v meste Bischofshofen napadli až 2 cm snehu.

V alpských oblastiach dnes sneženie spôsobilo aj niekoľko problémov. Sneh, ktorý napadol bol totiž mokrý a ťažký a pod ťarchou snehu sa lámali konáre. 

Výraznejšie snehové zrážky hlásia vyššie položené oblasti Álp, kde napadli desiatky centimetrov snehu. V pohoriach, v okolí Innsbrucku napadlo až okolo 50 cm snehu.

Snehové zrážky sa očakávajú v Alpách aj počas dnešného a zajtrajšieho dňa. Na začiatku týždňa by sa tu malo otepliť a počasie sa vráti do jesennejšieho charakteru.

Najnovšie správy