FOTO: Naše hory sa dnes ráno zabeleli. Snežilo aj pod Tatrami

13.10.2021 o 08:00 - Veronika Salayová

Počas noci dorazili na územie Slovenska zrážky, ktoré sa spolu s ochladením postarali o to, že sa vyššie položené lokality Slovenska zabeleli. Hranica sneženia sa dnes ráno pohybovala okolo 1200 m n. m. Snežiť bude aj v priebehu dnešného a zajtrajšieho dňa, takže snehu ešte pribudne. 

FOTO: Naše hory sa dnes ráno zabeleli. Snežilo aj pod Tatrami
Foto: Jasná/FB

Počas noci z utorka na stredu dorazili na naše územie zrážky, ktoré priniesli do niektorých severných lokalít prvý sneh. Naše hory sa dnes ráno zabeleli a hranica sneženia sa pohybovala okolo 1200 m n. m. 

Okrem našich hôr dnes v skorých ranných hodinách snežilo aj napríklad vo Vyšných Hágoch či sneh poletoval aj v okolí Prešova. Súvislá snehová pokrývka sa do dnešného rána vytvorila aj v Jasnej.

V Tatrách nejde o prvý sneh

V Tatrách však nejde o prvý sneh tejto sezóny. Ešte 30. augusta napadlo na Lomnickom štíte až 19 cm snehu.

V septembri snežilo aj v Nízkych Tatrách. Napríklad na Chopku nasnežilo 23. septembra 7 cm snehu, no sneh nemal dlhú životnosť. 

Počas noci síce takéto množstvo nenapadlo. Na vrcholoch  hôr sa vytvorila slabá snehová pokrývka, avšak snehu pribudne najmä počas dnešného večera, kedy majú doraziť výdatnejšie zrážky, ktoré prinesú aj väčšie množstvo snehu.

Snehové vločky by sa v chladnom vzduchu mali aj na nejaký čas udržať. 

Večer bude snežiť o čosi výdatnejšie

V stredu podvečer sa už budeme naplno nachádzať v studenom vzduchu a hranica sneženia klesne a sneh sa ostane aj do obývaných oblastí severného Slovenska, najmä Žilinského kraja, kde môže napadnúť aj niekoľko centimetrov snehu.

Hranica sneženia by dnes večer mala klesať pod 1000 m n. m., pričom v priebehu ranných hodín vo štvrtok klesne hranica sneženie aj na 700 m n. m.

Prvé vločky sa môžu objaviť aj na Horehroní, či na Spiši, no tu pôjde maximálne o poprašok. 

Pozrite si prvé fotky snehu v severných lokalitách Slovenska.