FOTO: V Jasnej idú uskladniť sneh zo zjazdoviek do ďalšej zimy

05.04.2020 o 00:18 - Jasná - Peter Minárik
  • Článok

Tohtoročná lyžiarska sezóna sa skončila predčasne. Lyžiarske strediská sa už neotvoria, no v Jasnej sa už pripravujú na budúcoročnú sezónu. Zo zjazdoviek sťahujú sneh, ktorý sa pokúsia uskladniť do budúceho roka.

FOTO: V Jasnej idú uskladniť sneh zo zjazdoviek do ďalšej zimy

Šíriaci sa koronavírus postihol aj naše lyžiarske strediská. Pre chorobu COVID-19 museli lyžiarske strediská zatvoriť a už sa neotvoria. Najskôr sa lyžiarske strediská otvoria až budúci rok a lyžiarske stredisko v Jasnej sa už na budúcoročnú sezónu naplno pripravuje.

Zo zjazdoviek začali ratrákmi sťahovať sneh na jednu kopu, ktorý by sa inak roztopil. Sneh zhromažďujú v lokalite Otupné, tesne pri lese v tieni, kde slnečné lúče počas leta svietia najkratšie.

Po tom, ako ratrákmi nazhromaždia tony snehu ho následne zakonzervujú. Prekryjú ho bielou fóliou. Tá odráža slnečné lúče a súčasne udržuje čo najnižšiu teplotu snehu. Ten sa tak topí veľmi pomaly.

Budúci rok sa na začiatku marca v Jasnej koná Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní a tak uskladnený sneh pomôže aj organizácii tohto podujatia. Primárny cieľ je však iný.

Na začiatku budúcej lyžiarskej sezóny sneh odkryjú a rozhrnú ako podklad pod nový sneh. Zjazdovky tak zasnežia rýchlejšie a lyžiarska sezóna sa tak môže začať skôr.

Prvý krát v Jasnej toto uskladnenie snehu vyskúšali v roku 2018. Vtedy sa podarilo uskladniť viac ako polovicu sneh. Reportáž z tohto zakonzervovania si pozrite TU.

Najnovšie správy