V Mexiku sa objavil obrovský kráter. Meria už 97 m a stále rastie

03.06.2021 o 18:30 - Veronika Salayová
  • Článok

V mexickom štáte Puebla sa v zemi vytvoril obrovský kráter. Kým pred pár dňami mali iba priemer 5 metrov, teraz už má 97 metrov a zdá sa, že stále rastie.

V Mexiku sa objavil obrovský kráter. Meria už 97 m a stále rastie
Foto: Independent

Na jednom z polí v riedko osídlenej oblasti v Juan C. Bonilla v štáte Puebla v strednom Mexiku sa minulú sobotu objavil kráter s priemerom 5 metrov.

Mexickí úradníci informovali, že po 24 hodinách kráter narástol na 30 metrov, neskôr na 60 metrov a v súčasnosti je priemer krasového krátera až 97 metrov. 

Na mieste sa nachádzajú v zemi ďalšie praskliny, čo naznačuje, že zrejme dôjde k ďalším prepadom pôdy.

Ako a prečo kráter vznikol?

Príčinou vzniku tohto obrovského krátera je podľa mexických odborníkov geologická chyba a kolísanie vody v pôde a podloží. Kráter bol zrejme vytvorený v dôsledku nadmerného využívania vodonosných vrstiev priemyselnými spoločnosťami.

„V celej tejto oblasti dochádza k brutálnemu nadmernému využívaniu vody, kde vodu odstránili a teraz sú v podzemných otvoroch prázdne miesta, a keď pôda nasiakne vlhkosťou, objavia sa tieto krátery,“ vysvetlil aktivista Miguel López.

Taktiež odhadol, že až na 40 hektároch v tejto oblasti existuje vážne riziko vzniku ďalších dutín. 

Varovanie pre miestnych i pre turistov

Miestni obyvatelia z oblasti hlásili, že ich domy začali praskať a obávajú sa, že pôda pod ich nohami sa môže kedykoľvek prepadnúť.

Médiá informovali, že pri prepade zeme nikto nebol zranený. Mexické úrady apelujú, aby obyvatelia aj turisti zostali ďaleko od tohto miesta.

Najnovšie správy