FOTO: Vladivostok pokryl hrubý ľad. Padal výrazný mrznúci dážď

20.11.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým u nás sa na mrazivé počasie ešte len chystáme, v ruskom meste Vladivostok to už teraz vyzerá doslova ako v rozprávke Ľadové kráľovstvo.

FOTO: Vladivostok pokryl hrubý ľad. Padal výrazný mrznúci dážď
Takto to vyzerá v ruskom meste Vladivostok, Foto: TASS

Na juhovýchode Ruska, v okolí mesta Vladivostok sa prehnala ľadová búrka. Ide o severoamerický pojem pre jav, kedy na zemský povrch dopadá voda v kvapalnom skupenstve. Pri dopadnutí na predmety však okamžite mrzne a vytvára ľadovicu určitej hrúbky na daných predmetoch.

Toto neobvyklé počasie spôsobilo, že v meste Vladivostok to teraz vyzerá ako zo známej rozprávky. Má to však aj druhú stranu mince, a to v tom, že mrznúci dážď spôsobil veľké škody.

Viac ako 150 000 domácností ostalo bez elektrického prúdu. Kompetentné úrady preto vyhlásili výnimočný stav. Ťažký ľad spôsobil zrútenie množstva káblov a stromov. Niekde totiž dosahoval hrúbku až 12 milimetrov, čo sa v regióne nepozorovalo za posledných 30 rokov.

Ľad pokryl všetko, čo sa nachádzalo vonku, Foto: TASS
Ľad pokryl všetko, čo sa nachádzalo vonku, Foto: TASS

Elena Parkhamenko, zástupkyňa vedúceho regionálnej správy uviedla, že obnovenie dodávky elektriny môže potrvať aj niekoľko dní. Ako vlastne k tomuto došlo?

Išlo o „stret“ dvoch systémov, cyklónu, ktorý v sebe niesol horúci vzduch a anticyklónu so studeným. Práve to spôsobilo, že oblasť so 600 000 obyvateľmi pokryl ľad.

Najnovšie správy