Front by mohol dnes priniesť na Slovensko búrky

13.06.2019 o 06:54 - Peter Minárik
  • Článok

Intenzívne búrky na studenom fronte, ktoré sa vyskytovali v Nemecku, v Poľsku a v Česku sa dnes môžu ojedinele vyskytnúť aj na našom území. Front sa dostane bližšie k nášmu územiu. 

Front by mohol dnes priniesť na Slovensko búrky

Na našom území sa v priebehu dnešného dňa môžu vyskytnúť búrky. Studený front, ktorý niekoľko uplynulých dní prinášal intenzívne búrky do Česka, Poľska, či Nemecka sa dnes posunie ďalej na východ a vo večerných hodinách by mohol priniesť búrky aj na naše územie.

Numerické modely počítajú s tým, že už počas popoludnia sa nejaké slabšie prehánky alebo búrky môžu vytvárať na západnom Slovensku, ale to najdôležitejšie príde večer.

Nad Českom sa bude vytvárať vlna výrazných búrok, ktorá bude siahať až do Poľska. Nad Moravou by sa mali generovať nové búrkové bunky, ktoré budú narastať a presúvať sa smerom do Poľska. 

Vo večerných hodinách (najskôr po 19:00) sa však môžu búrky vytvárať aj v rámci našich hôr, najmä v oblasti Považia a Kysúc, pričom búrkové bunky budú postupovať smerom k severu.

dnešná predpoveď búrok
dnešná predpoveď búrok

Búrky na studenom fronte môžu priniesť výrazné zrážky alebo aj krúpy, podobne ako tomu bolo uplynulé dni v susedných krajinách. Nemali by však rozhodne byť také, ako padali v Poľsku (12 cm), či v Česku (4 cm). Vývoj sledujeme a v priebehu dňa budeme upresňovať.

Najnovšie správy