Hľadá sa vinník ničivého požiaru v Českom Švajčiarsku. Podľa expertov však oheň prírode pomôže

29.07.2022 o 11:36 - Dominik Cenkner

Už niekoľko dní so zatajeným dychom sledujeme situáciu v susednej Českej republike, kde v národnom parku České Švajčiarsko bojujú s ničivým požiarom. Ten sa už podarilo ako tak dostať pod kontrolu, preto sa najnovšie hovorí o možnom vinníkovi. Nájsť ho však bude skutočne ťažké.

Hľadá sa vinník ničivého požiaru v Českom Švajčiarsku. Podľa expertov však oheň prírode pomôže
Požiar v Českom Švajčiarsku zúri od noci zo soboty na nedeľu 24. júla, zdroj: ČTK

Kým hasiči stále pracujú na uhasení požiarov, ktoré od sobotňajšej noci ničia Národný park České Švajčiarsko, polícia už začína hľadať vinníka. Historické skúsenosti však ukazujú, že nájsť zodpovednú osobu bude nesmierne ťažké.

Najmä preto, že miesto, kde požiar vznikol a odkiaľ sa začal šíriť, Malinový důl, je obľúbeným miestom, kde ľudia chodia popíjať a opekať. Situáciu pre ČT24 opísal Václav Sojka, ktorý je strážcom tamojšieho parku a ktorý medzi prvými pomáhal hasičom lokalizovať miesto požiaru.

„Určitý typ turistov príde do Hřenska, opije sa a zhruba tak sa dostane do obvodu Malinového dolu,“ hovorí Sojka. Polícia sa zatiaľ nemôže dostať na miesto, kde pravdepodobne požiar vznikol, pretože sa tam vykonávajú hasiace práce.

Pohľad na časť požiaru v Českom Švajčiarsku, zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR
Pohľad na časť požiaru v Českom Švajčiarsku, zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR

Päť nedojedených klobás našli strážcovia po uhasení požiaru pred piatimi rokmi. V Národnom parku České Švajčiarsko vzniklo deväť veľkých požiarov. Vinník je známy len v jednom prípade.

Išlo o mladých mužov, ktorí podpálili rozhľadňu a potom sa chytil aj les pod ňou. „Zavolali o pomoc, takže k tomu pristúpili veľmi chlapsky," hovorí hovorca NP České Švajčiarsko Tomáš Sálov. Dvoch cudzincov chytili strážcovia parku pri požiari v júni tohto roku. Údajne okolo seba hádzali petardy. Podľa správy parku muži akúkoľvek vinu popierajú.

Čo hrozí vinníkovi?

Aj keď sa preukáže, že požiar niekto spôsobil neúmyselne, súd môže túto osobu poslať do väzenia. Trest sa bude pohybovať od šiestich mesiacov do desiatich rokov. Záleží na tom, aké veľké škody požiar spôsobil. Veľká škoda, a teda aj vyššia trestná sadzba, je stanovená na desať miliónov českých korún, čo je približne 406 000 €.

Ak niekto založil požiar úmyselne, môže dostať od súdu výnimočný trest. V najhoršom prípade, keď pri ňom zomrie nejaká osoba, môže byť udelené aj doživotie.

zdroj: ČTK
zdroj: ČTK

Dopady rozsiahleho požiaru na prírodu

Kým väčšina ľudí sleduje na zábery ničivého požiaru s hrôzou, podľa niektorých expertov môže takáto situácia prírode napomôcť. Myslí si to aj prírodovedec Přemysl Bobek.

„Vieme, že v minulosti boli požiare v Českom Švajčiarsku bežné. Lesy tento faktor poznajú, rovnako ako antropogénne požiare, ktoré nevznikajú od blesku, ale ľudia ich využívajú na úmyselné vypaľovanie,“ vysvetľuje Bobek.

„Pre les to znamená reštart. V dôsledku toho sú silnejšie a ak sa ponechajú na prirodzenú obnovu, budú druhovo pestrejšie, s vyšším podielom listnatých stromov a odolnejšie voči požiarom," dodáva.

Podľa neho takáto kompletná obnova potrvá približne 100 rokov. Dočká sa jej preto až nasledujúca generácia.