Horúčavy vrcholia: Pripravte sa na mimoriadne horúci pondelok. Večer udrú búrky. Kde?

20.06.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

Nedeľa bola na našom území veľmi teplá s teplotami vysoko nad +30 °C. Pripravte sa, dnes bude ešte teplejšie ako včera s teplotami do +35 °C. Podvečer nás čaká zmena. 

Horúčavy vrcholia: Pripravte sa na mimoriadne horúci pondelok. Večer udrú búrky. Kde?
Ilustračné. Foto: unsplash

Záver týždňa prepisoval teplotné rekordy na mnohých miestach v oblasti strednej Európy. Doterajšie rekordy boli zlomené v Čechách, kde na stanici v Reži pri Prahe-Husinci v nedeľu namerali až +39,0 °C, informuje ČHMÚ.

Napríklad vo východnom Nemecku bolo ešte teplejšie, pričom v Cottbuse a Drážďanoch sa teplota vyšplhala až na rekordných +39,2 °C. 

Prílev horúceho, pôvodom tropického vzduchu z afrického kontinentu dnes vyvrcholí aj na našom území, čo nám prinesie ešte o niečo vyššie teploty ako včera. 

Treba sa preto pripraviť na veľmi teplý pondelok, pričom teploty na našom území vystúpia na +35 °C. Dnes preto nepodceňujte pitný režim. 

Studený front prinesie mierne ochladenie

Zmena v počasí a úľava od horúčav príde ešte v priebehu pondelka. Vo večerných hodinách postúpi na naše územie studený front, ktorý postupne zmierni teploty.

Na západnom a severozápadnom Slovensku začne poobede pribúdať oblačnosť a objavia sa aj prvé prehánky a búrky. Zrážky nebudú výdatné, avšak pri búrkach môže spadnúť okolo 15 mm zrážok. 

Na búrky sa treba pripraviť najmä na severnom a severozápadnom Slovensku, a to najmä vo večerných hodinách budú búrky o niečo intenzívnejšie. 

Utorok prinesie mierne ochladenie, ktoré však dlho nepotrvá. Od stredy opäť začnú stúpať teploty, ktoré sa vyšplhajú k tropickým teplotám, takže horúčavy budú v druhej polovici týždňa opäť úradovať.