Horúčavy začínajú vrcholiť. Bude až +37 °C. Kedy sa ochladí?

17.08.2022 o 14:21 - Peter Minárik

Slovensko opäť sužuje vlna tropických horúčav, ktorá zintenzívni sucho. Teploty prelomia hranicu +35 °C. Horúce počasie by sa však na našom území nemalo dlho zdržať. Ochladenie príde už čoskoro.

Horúčavy začínajú vrcholiť. Bude až +37 °C. Kedy sa ochladí?
foto: pixabay

Uplynulé dni sú na našom území búrlivé, no zároveň veľmi teplé. Do našej oblasti od nedele prúdi teplý a vlhký vzduch. O vlhkosť sa starala výšková oblasť nižšieho tlaku vzduchu a práve vďaka nej sa tvorili početné prehánky a búrky, ktoré boli veľmi nebezpečné a dokonca zabíjali.

V pondelok udrel blesk v oblasti Kriváňa vo Vysokých Tatrách do skupinky poľských turistov, pričom jeden turista zásah blesku neprežil. Počas včerajšieho dňa došlo takmer k ďalšej tragédii. Blesk udrel do českého turistu v oblasti Malej Fatry, no ten našťastie úder blesku prežil.

Dnes ako aj zajtra sa búrky na Slovensku očakávajú len veľmi výnimočne. Čaká nás suchšie počasie, no zároveň bude oveľa teplejšie.

Teploty prekonajú hranicu +35 °C

Príliv teplého vzduchu sa do našej oblasti vystupňuje. Už v uplynulých dňoch teploty atakovali hranicu +35 °C. V pondelok bolo v Senici +35 °C a včera bolo na stanici Gbelce až +35,5 °C. Isté je to, že v nasledujúcich dvoch dňoch bude ešte teplejšie.

Do našej oblasti postupuje studený front, ktorý sa nad nami bude vlniť a na tomto studenom fronte budú vznikať intenzívne búrky. Tie zasiahnu aj do počasia na Slovensku, ale to až v piatok.

Do piatka bude na našom území prevládať prevažne slnečné počasie s teplotami, ktoré budú stúpať nad hranicu +30 °C a v najteplejších oblastiach nášho územia až nad hranicu +35 °C. Maximá by mali teploty atakovať na úrovni +37 až +38 °C.

Od piatka čakajte búrky

Aj v piatok nás čaká teplý, tropický deň a to predovšetkým na juhu a východe Slovenska, ale v západnej časti Slovenska sa už treba pripraviť na búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne.

Na studenom fronte sa začnú tvoriť búrky, ktoré v piatok zasiahnu západ a v noci na sobotu a počas soboty sa postupne búrky a zrážky rozšíria nad celé Slovensko. Zároveň tento studený front prinesie aj ochladenie a teploty poklesnú pod hranicu +30 °C. Vývoj teplôt na nasledujúce dni si pozrite TU.