AKTUÁLNE: Celé Portoriko je bez prúdu. Môže za to hurikán Fiona

18.09.2022 o 21:50 - Veronika Salayová

Hurikán Fiona spôsobil výpadok elektrického prúdu v celom Portoriku. Ostrov v Karibiku sa tak dnes po priblížení hurikánu Fiona ocitol v energetickom „blackoute“.

AKTUÁLNE: Celé Portoriko je bez prúdu. Môže za to hurikán Fiona
Evakuovaní ľudia v meste Guayanilla v Portoriku. Foto: CNN

Hurikán Fiona dnes tvrdo ovplyvnil karibský ostrov Portoriko, kde spôsobil výpadok elektrického prúdu na celom území ostrova, kde žije viac ako 3 milióny ľudí.  Portoriko je aktuálne 100 %-ne  bez energie kvôli poruche prenosovej sústavy spôsobenej hurikánom Fiona, uvádza CNN.

Guvernér Portorika Pedro Pierluisi potvrdil výpadok, pričom poznamenal, že celý elektrický systém sa ocitol dnes mimo prevádzky a úradníci už aktivovali náležité protokoly, aby mohli pracovať na obnovení napájania.

Celkový výpadok prichádza 5 rokov po tom, čo elektrickú sieť Portorika zdevastoval hurikán Maria v septembri 2017, kedy mnoho obyvateľov zostalo mesiace bez elektriny. Úradníci však zdôraznili, že to nebude ako naposledy.

Abner Gomez, šéf verejnej bezpečnosti a krízového manažmentu spoločnosti LUMA Energy, ktorá prevádzkuje elektrickú sieť v Portoriku, uviedol, že orgány verejnej služby plánujú opravu a obnovu elektriny s pomocou miestnych vládnych agentúr v čo najkratšom možnom čase. 

Fiona zasiahne tvrdo

Podľa Národného centra pre hurikány NHC dnes Fiona zosilnela a stáva sa z nej hurikán 1.kategórie. Fiona sa rúti k pobrežiu Portorika, pričom tento ostrov už výrazne ovplyvnila. 

Trasa hurikánu Fiona. Zdroj: CNN
Trasa hurikánu Fiona. Zdroj: CNN

Fiona sa nachádza veľmi blízko juhozápadného pobrežia Portorika, pričom aktuálne dosahuje rýchlosť vetra okolo 140 km/h, ktorý môže napáchať veľké škody po zosadnutí hurikánu na pobrežie.

V Portoriku sa v nasledujúcich 48 hodinách očakávajú katastrofické záplavy, pričom voda by mohla dosiahnuť výšku až 90 cm. To spôsobí obrovské materiálne škody na ostrove a následne vysoko vzrastie aj hrozba zosuvov pôdy. 

Navyše infraštruktúra v Portoriku zostáva mimoriadne zraniteľná, pretože 43,4 % populácie žije pod hranicou chudoby, čo predstavuje približne 1,4 milióna ľudí.