Hurikánová sezóna v plnom prúde

05.09.2019 o 11:15 - Tomáš Gaňa
  • Článok

Po pomerne nudnom úvode sezóny hurikánov v Atlantickom oceáne sa v posledných hodinách vyvinulo viacero tropických búrok, porúch a depresií, ktoré môžu priniesť búrlivé prejavy počasia.

Hurikánová sezóna v plnom prúde
Satelitný záber zobrazuje polohu hurikánu a tropických búrok v Atlantickom oceáne v stredu 4.9.2019, (zdroj: NOAA/GOES-East)

Po tom, čo Dorian zasiahol Bahamy a zoslabol na hurikán 2. kategórie, sa priam roztrhlo vrece s ďalšími búrkami.

V Mexickom zálive vznikol Fernand, šiesta pomenovaná tropická búrka tejto sezóny. Pohybuje sa rýchlosťou 13 km/h severozápadne k Mexiku. Vietor v ňom dosahuje rýchlosť 65 km/h. Podľa predpovedí by mal priniesť hlavne výrazné zrážky a lokálne povodne, ale postupne zoslabne.

Na opačnej strane Atlantického oceánu, pri západnom pobreží Afriky, sa z pôvodne tropickej depresie rýchlo vyvinula tropická búrka, ktorá dostala meno Gabrielle. Momentálne postupuje severozápadným smerom rýchlosťou asi 15 km/h a vetry v jadre dosahujú až 80 km/h. Jej ďalší vývoj je momentálne ťažké predpovedať. Morská voda v danej oblasti je však dostatočné teplá, aby mohla produkovať potrebnú energiu pre zosilnenie búrky.

Ďalšia výrazná oblasť nízkeho tlaku vzduchu vznikla v blízkosti ostrovov Bermudy a je až 60 percentná pravdepodobnosť, že sa v najbližších hodinách zmení na tropickú búrku. 

zdroj: huriccanes.gov
zdroj: hurricanes.gov

Tichým oceánom putuje silný hurikán Juliette, v súčasnosti 2. kategórie, neohrozuje však žiadne obývané oblasti. Pohybuje sa pomaly severozápadným smerom a očakáva sa, že bude postupne slabnúť. 

zdroj: huriccanes.gov
zdroj: hurricanes.gov

Druhá polovica hurikánovej sezóny je teda mimoriadne zaujímavá a vzhľadom na vysokú teplotu vody v Atlantiku aj Pacifiku sa dá očakávať ďalší vývoj nebezpečných búrok.

 

 

Najnovšie správy