Husté sneženie komplikuje situáciu na cestách. Tvoria sa kolóny

25.01.2021 o 06:42 - Veronika Salayová
  • Článok

Tlaková níž z oblasti Jadranského mora, tzv. Jadranka, už dorazila na naše územie a husté sneženie priniesla na celé východné Slovensko. Situácia na cestách tak nasledujúce hodiny nebude vôbec priaznivá. 

Husté sneženie komplikuje situáciu na cestách. Tvoria sa kolóny
Kokošovce. Foto: Grzegorz Brzęczyszczykiewicz/ FB Dopravný servis PO a okolie

Problémy súvisiace s výdatnou snehovou nádielkou prichádzajú a už od skorých ranných hodín začali spôsobovať komplikácie najmä v doprave.

Aktuálne sa zrážkové pole nachádza vo východných častiach stredného Slovenska a na celom východnom Slovensku, pričom na západnom Slovensku je situácia pokojná. 

Podľa správy ciest je aktuálne najhoršia situácia v okolí Popradu, kde sa na cestách nachádza 5 až 10 cm snehu.

V okolí Prešova, Vranova nad Topľou, Moldavy nad Bodvou, Rožňavy, Starej Ľubovni a Banskej Bystrici dosahuje výška snehu na vozovkách okolo 5 cm. 

Z dôvodu zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia je vyhlásený I. situačný stupeň na cestách II. a III. tried pre okresy Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie.
 
Silné sneženie spôsobuje aj obmedzenú dohľadnosť do 100 m. V lokalitách Šibeník, Jablonov, Poprad, Svinia, Bertotovce, Široké, Švábovská Stráň, Koritné, Milhosť, Dargov, Budimír, Sedlo Besník, Iliašovce, Pastierske, Spišský Hrhov, Batizovce, Petrovany, Fričovce a Štrba treba jazdiť veľmi opatrne. 
 
Horský priechod Príslop je uzavretý pre nákladné vozidlá nad 12 m. Chmeľov a Stuľany sú aktuálne neprejazdné.
 
V Chmeľove vodiči hlásia kolóny kamiónov. Ak môžete, tomuto úseku sa vyhnite. Auto v priekope je hlásené z obce Fulianka a mimo cesty je aj auto v Cemjate pri Prešove. Podľa vodičov je momentálne (o 7.30 hod.) nezjazdný úsek z Prešova smer Cemjata.
 
Kolóna kamiónov sa nachádza aj Kapušanoch smer Vranov nad Topľou. Pozor, pod náporom snehu padajú aj stromy.
 
Na niektorých miestach Východoslovenskej nížiny aj prší a navyše tam fúka severný vietor, čo spôsobuje, že tam ochladzuje a môže začať snežiť aj v týchto oblastiach.

Najintenzívnejšie sneženie sa očakáva do 8:00 hod., pričom intenzita sneženia môže dosahovať až 4 cm za hodinu.

Sneženie bude následne v priebehu poludňajších hodín slabnúť, no medzičasom sa rozsneží aj na severe. Tu však pôjde skôr o slabšie sneženie.

Najnovšie správy