Hviezdna obloha v októbri. Uvidíme drakonidy a orionidy

26.09.2021 o 19:25 - Veronika Sádovská

Hviezdna obloha sa dá pozorovať aj v jeseni. Hviezdy budú "padať" aj v októbri. Pripravte sa na roj drakonidov a orionidov.

Hviezdna obloha v októbri. Uvidíme drakonidy a orionidy
Ilustračný obrázok, foto: Austin Human

Po čase najznámejších perzeíd prichádza čas menej známych, ale rovnako úžasných drakonidov. Tie začnú "padať" už 4. októbra a ich vrchol bude v noci z 8. na 9. októbra. Pozorovať ich budete môcť ešte aj 10. októbra, ale už v menšom množstve.

Drakonidy sú viditeľné každý rok v októbri, keď Zem prekročí dráhu kométy 21P / Giacobini-Zinner. Práve úlomky tejto kométy zhoria v našej atmosfére a nám sa zdajú ľudovo povedané ako padajúce hviezdy. Každý rok je iný čo sa týka frekvencie viditeľných meteoritov. Niekedy sú viditeľné len 2 hodinu a inokedy ich sú desiatky. 

Drakonidy, ako väčšina rojov, majú svoj názov od miesta, kde sa pozorovateľom zdá, že vychádzajú, teda zo súhvezdia Draka. Narozdiel od iných rojov je ich možné vidieť krátko po západe slnka, nie hlboko v noci.

V druhej polovici októbra prídu na rad Orionidy. Taktiež sú viditeľné každý rok a vychádzajú zo súhvezdia Oriona. Začnú približne 21. októbra a pozorovať ich môžeme až do prvého novembrového týždňa. 

Ich frekvencia je vyššia ako u Drakonidov, uvidieť môžete až 25 meteorov za hodinu. Najlepšie sú viditeľné v skorých ranných hodinách.