Indonézsky ostrov Jáva zasiahlo silné zemetrasenie. Z oblasti hlásia desiatky obetí

21.11.2022 o 11:11 - Dominik Cenkner

Desiatky obetí, stovky zranení. Takáto tragická je bilancia zemetrasenia, ktoré zasiahlo obyvateľov indonézskeho ostrova Jáva v pondelok ráno nášho času.

Indonézsky ostrov Jáva zasiahlo silné zemetrasenie. Z oblasti hlásia desiatky obetí
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Až 46 mŕtvych a doposiaľ okolo 300 zranených. Indonézsky ostrov Jáva zasiahlo v pondelok ráno, okolo pol deviatej nášho času, silné zemetrasenie.

Podľa dostupných informácií malo zemetrasenie silu až 5,6 magnitúdy. Epicentrum sa nachádzalo približne 38 km východne až juhovýchodne od mesta Bogor, v ktorom žije okolo 800 000 ľudí.

Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 10 km. Aj keď zemetrasenie zasiahlo ostrov, obyvatelia sa nemusia báť ďalšej skazy v podobe vĺn cunami. 

zdroj: emsc.eu
zdroj: emsc.eu

Až 16 ďalších dotrasov

Po tomto veľkom zemetrasení podľa Európskeho-stredomorského seizmologického centra nasledovalo až 16 ďalších otrasov. Ich sila sa vo väčšine prípadov pohybovala okolo 3 magnitúdy.

Otrasy po rannom zemetrasení bolo cítiť aj v hlavnom meste Jakarta, kde ľudia vybiehali z kancelárií, keď pocítili, že sa budovy otriasajú, a videli pohybovať sa nábytok. Informovali o tom tlačové agentúry s odvolaním sa na indonézskych predstaviteľov.

Ďalšie správy z miesta otrasov sú však stále neurčité. Bilancia obetí i zranených sa tak môže naďalej zvyšovať.

Indonézia, ktorú tvorí 17 000 ostrovov a ostrovčekov, leží na rozhraní troch hlavných tektonických dosiek a v tejto oblasti sú časté zemetrasenia. V januári 2021 zabilo zemetrasenie s magnitúdou 6,2 na ostrove Sulawesi viac ako 100 ľudí.

Ďalšie podrobnosti budeme zisťovať. Informácie nájdete, ako inak, na našom webe.