Intenzívne búrky spôsobili škody. Lámali stromy, prinášali krúpy a Kysuce zatopilo

16.06.2022 o 23:35 - Peter Minárik

Naše územie opúšťa studený front za ktorým k nám len prechodne prenikne chladnejší vzduch. Búrky priniesli opäť problémy a na severe Slovenska spôsobili aj škody. Vyskytla sa tu totiž prívalová povodeň.

Intenzívne búrky spôsobili škody. Lámali stromy, prinášali krúpy a Kysuce zatopilo

Počas štvrtka cez naše územie postupoval studený front na čele ktorého dochádzalo k tvorbe výraznej búrkovej činnosti. Búrky opäť potrápili mnohé oblasti nášho územia. Priniesli tisícky bleskov, zrážky a aj silný vietor.

Búrky sa začali vytvárať nad Moravou už popoludní. Dochádzalo tu k tvorbe jednotlivých búrkových multiciel, ktoré produkovali predovšetkým krúpy. Výrazné krupobitie sa vyskytlo hneď v niekoľkých lokalitách, pričom problémom nebola ani tak veľkosť krúp ako intenzita krupobitia.

Krupobitie sa vyskytovalo predovšetkým nad Moravou a najmä v jej južnej časti. Hasiči napríklad pomáhali s odstraňovaním krúp v obci Olešnice.

foto: HZS Jihomoravského kraje
foto: HZS Jihomoravského kraje

Búrka zaplavili Kysuce aj Záhorie

Nad Moravou sa formoval rozsiahly búrkový systém, ktorý krátko pred 18:00 vstúpil na naše územie. Tento búrkový systém prinášal predovšetkým do oblasti Považia a Žilinského kraja pomerne silný nárazový vietor, ktorého poryvy dosahovali aj 70 km/h.

Vietor lámal konáre a vyvrátil niekoľko stromov. Väčšie problémy však našťastie nespôsobil. O tie sa postarali až zrážky. Ešte pred príchodom búrkového systému vznikla nad Kysucami rozsiahla stacionárna búrka, ktorá nad horami zostala niekoľko desiatok minút. Táto stacionárna búrka podľa radarových odhadov priniesla od 50 až do 100 mm zrážok, ktoré spadli v priebehu krátkej chvíle, čo vyvolalo prívalovú povodeň.

Voda za z kopcov začala liať do údolí a zaplavila niekoľko kysuckých osád. Najhoršie dopadla dedinka Zákopčie, kde sa prehnala veľká voda. Voda zaplavila záhrady, pivnice a príchodu záchranárom bránili poškodené cesty.

foto: Dominika Stráňavská Bazelidesová
foto: Dominika Stráňavská Bazelidesová

Vo večerných hodinách sa intenzívne búrky prehnali predovšetkým severnou časťou Záhoria. Pod vodou sa ocitli viaceré cesty v obci Dojč a Humence v senickom okrese, ktoré ostali pre veľké množstvo vody neprejazdné alebo ťažko prejazdné.

foto: Oľga Morávková Vrtalová
foto: Oľga Morávková Vrtalová

Udrelo cez 14 000 bleskov

Búrkový systém sa prehnal predovšetkým západným Slovenskom a severnou polovicou nášho územia, kde priniesol viac ako 14 100 bleskov. 

Najintenzívnejšie zrážky sa okrem Kysúc a Záhoria vyskytli napríklad v Kežmarku, kde spadlo okolo 40 mm a na Považí, kde spadlo od 20 do 30 mm.

Najbližšie dni sa počasie na našom území upokojí a výrazne sa oteplí. Po slnečnom a horúcom víkende sa počas pondelka očakáva ďalší prechod frontu s ďalšími búrkami.