Jasný bolid rozjasnil v piatok ráno oblohu v Česku. Pravdepodobne dopadol na zem

29.01.2021 o 18:53 - Ľubomír Franko

V piatok 29. januára ráno zaznamenali českí a poľskí astronómovia jasný bolid, ktorý bol zachytený aj na videu. Vzhľadom na hlasité zvuky pri jeho výbuchu sa vedci domnievajú, že mohol dopadnúť aj na zem.

Jasný bolid rozjasnil v piatok ráno oblohu v Česku. Pravdepodobne dopadol na zem

V piatok 29. januára bol medzi 7:04:54 a 7:04:58 zaznamenaný jasný meteor - bolid, ktorý bol po niekoľkých minútach doprevádzaný hlasnými zvukovými prejavmi.

Jasný meteor pozorovali v oblasti severného Česka, pričom hlasitý zvuk pravdepodobne výbuchu meteoru bol zaznamenaný v okolí Prahy. Podľa českých astronómov nie je vylúčené, že potenciálny meteorit dopadol aj na zemský povrch.

Kvôli nepriaznivému počasiu boli v okolí Prahy a južnejšie nepriaznivé podmienky na sledovanie. Jasný bolid ale zachytili bezpečnostné kamery a autokamery na juhu Poľska.

Kamery českých astronómov priamo nezachytili jasný bolid, no veľmi presné prístroje zaznamenali svietenie tohoto javu a to aj cez oblačnosť.

Pád bolidu, čo je názov pre veľmi jasný meteor, je zriedkavým javom. Napriek tomu nejde v našej oblasti o raritu. Pozorovať ich môžeme po celom svete, no v podstatne nižšej frekvencii ako pády meteorov počas obdobia meteorických rojov.