Je pred nami mrazivá noc. Teplota poklesne k -4 °C

05.11.2020 o 19:20 - Dominik Cenkner
  • Článok

V uplynulých dňoch na našom území panovalo zamračené a sychravé počasie. Núdza nebola ani o dážď či prehánky. Od dnes sa však situácia začala meniť. Pocítime to nielen počas dňa, ale aj v noci.

Je pred nami mrazivá noc. Teplota poklesne k -4 °C
Ilustračné, Foto: wetteronline.de

Počasie u nás od dnes ovplyvňuje od západu zasahujúci výbežok tlakovej výše. Tá sa k nám rozšírila od západu v chladnejšom vzduchu za zvlneným studeným frontom.

Oblačnosti bolo zrána a miestami ešte aj v popoludňajších hodinách pomerne dosť. S pribúdajúcim časom však začala ustupovať.

Teploty sa počas dňa pohybovali v rozmedzí od +9 °C do +14 °C. Na severe bolo o pár stupňov chladnejšie. Fúkal však severný vietor, miestami v nárazoch až do 40 km/h, ktorý pocitovú teplotu ťahal smerom nadol. Miestami tak bolo na pocit len okolo +5 °C. 

Takéto bolo počasie počas dňa. V týchto chvíľach už nad našim územím prevláda krásne, jasné počasie.

Na Slovensku je obloha bez mráčika, Foto: shmu.sk
Na Slovensku je obloha bez mráčika, Foto: shmu.sk

Počas najbližších hodín sa k nám nasunie stred tlakovej výše. Táto kombinácia spolu s vpádom studeného vzduchu za studeným frontom sa postará o to, že nás čaká poriadne mrazivá noc.

Teploty začnú na našom území klesať ešte pred polnocou. Prvý mráz sa očakáva na Spiši a v oblasti Oravy, pričom po polnoci sa bude výraznejšie ochladzovať. Do rána by sa už mráz mal vyskytovať na viacerých miestach nášho územia.

Premenené na drobné to znamená, že teploty budú klesať na +3 °C až -2 °C. V údoliach môže byť miestami až do -4 °C.

Ranné minimálne teploty platné pre 6. november 2020 o 06:00 h, Foto: meteologix.com
Ranné minimálne teploty platné pre 6. november 2020 o 06:00 h, Foto: meteologix.com

Nadchádzajúca noc a ráno preto budú najchladnejšie v tomto týždni. Pre zaujímavosť, na mesačný rekord to však stačiť nebude. Ten si už od roku 1988 drží Oravská Lesná, kde 23. novembra namerali -28,6 °C.

Najnovšie správy