KALAMITA: Mimoriadny stav na severe. Sneženie ešte zosilnie

15.01.2019 o 17:00 - P.M.
Článok

Sneženie a silný vietor komplikuje dopravu na severe. Mimoriadny stav vyhlásili v ďalších oblastiach. Doprava je tesne pred kolapsom. Sneženie by malo nabrať na sile počas večera.

KALAMITA: Mimoriadny stav na severe. Sneženie ešte zosilnie

Od 11:00 na cestách Žilinského kraja intenzívne sneží. Za uplynulých 5 hodín spadlo do 20 cm čerstvého snehu a sneženie bude v nasledujúcich hodinách ešte pribúdať.

Do našej oblasti sa totiž začne dostávať teplejší vzduch, čím začne sneženie hustnúť a súčasne bude padať ťažký, mokrý sneh. Najintenzívnejšie by malo na severe snežiť medzi 20:00 a 01:00 kedy môže sneh pribúdať s rýchlosťou 1,5 až 2 cm za hodinu.

Doprava má problémy

Na cestách sa situácia z minúty na minútu zhoršuje. Problémy sú prakticky na všetkých horských priechodoch. Na nich sa totiž šmýkajú kamióny. Mnohé cesty sú pokryté vrstvou snehu a cestárom sťažuje prácu aj silný vietor, ktorý vytvára snehové jazyky a záveje.

 

Video nájdete aj na Youtube. Sledujte nás

Mimoriadny stav vo viac ako 30 oblastiach

Mnohé samosprávy už nezvládajú svojpomocne odpratávať sneh a preto vyhlásili mimoriadny stav. Najnovšie vyhlásili mimoriadny stav v celom okrese Námestovo a taktiež obce Šútovo a Ratkovo.

Mimoriadny stav taktiež platí v v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Podvysoká, Skalité, Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Zázrivá, Pribiš a Pucov. V okrese Námestovo v obciach Beňadovo, Sihelné, Zákamenné, Novoť, Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. V okrese Kysucké Nové Mesto v obci Ochodnica.

Prezídium Hasičského a záchranného zboru informovalo, že hasiči pomáhajú vo viacerých obciach na severnom Slovensku, ktoré zasiahla snehová kalamita.

V obci Skalité a Klokočov zasahujú pri odstraňovaní cencúľov a veľkého množstva snehu zo strechy základných škôl hasiči z Čadce, zo Záchrannej brigády v Žiline a dobrovoľní hasiči zo Skalitého. V obciach Oravská Lesná, Klokočov a Novoť sa spolupodieľajú na sprejazdňovaní cestných komunikácií, ktoré sú zasiahnuté veľkým množstvom snehu.

Vo viacerých obciach na severnom Slovensku v ktorých bola starostami obcí vyhlásená mimoriadna situácia, boli už včera vyslaní hasiči z Dunajskej Stredy, Galanty, Trnavy, Prievidze, dnes na výpomoc do postihnutých lokalít smerujú aj hasiči z Nitry.