Krásny úkaz: Nad Slovenskom môžeme pozorovať tzv. svietiace oblaky

07.06.2021 o 19:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Od začiatku júna sa začala sezóna tzv. nočných svietiacich oblakov, ktoré môžeme v týchto dňoch pozorovať aj nad naším územím. 

Krásny úkaz: Nad Slovenskom môžeme pozorovať tzv. svietiace oblaky
6. júna 2020. Foto: Arnold Jančár - Bešeňov, Nové Zámky

Tzv. nočné svietiace oblaky úkaz možno pozorovať v letnom období aj na našom území, a to po dobu niekoľkých týždňov. Sezóna tohto krásneho prírodného úkazu sa v týchto dňoch začala.

Odborne sa tieto oblaky nazývajú noctilucenty, avšak s bežnými oblakmi nemajú nič spoločné.

Ide o výnimočný jav, ktorý možno pozorovať len v určitom období a v určitom čase, a aj to len za vhodných podmienok.

Nuctilucenty

Kým bežné oblaky sa nachádzajú vo výške do 12 km, nuctilucenty sú položené až šesťkrát vyššie, a to vo výške približne 83 km. V tejto výške sa vyskytujú bežne, avšak sú pre nás neviditeľné.

Zahliadnuť sa dajú len vtedy, keď ich nasvieti slnečné svetlo zospodu, čiže pri vychádzajúcom alebo zapadajúcom slnku. Súčasne musí byť dostatočná tma a obloha musí byť čistá a jasná.

Za týchto podmienok je možné ich zreteľne pozorovať. Oblaky vyzerajú akoby naozaj svietili a majú striebristý nádych, preto sa niekedy nazývajú aj striebristé oblaky. 

Pozorovať sa budú dať celé leto

Pozorovať zo Slovenska sa budú dať celé leto - z nášho územia ich bude možné vidieť približne do konca augusta.

Minulý rok, 6. júna 2020, sa nočné svietiace oblaky podarilo zachytiť na viacerých miestach Slovenska, a boli videné aj z územia Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska či u územia Chorvátska.

Najnovšie správy