Krúpy ničia strechy a poškodzujú autá. V Česku padajú až 5 cm krúpy. Búrky vyčíňajú aj v okolí Žiliny

29.06.2022 o 20:07 - Peter Minárik

Na frontálnom rozhraní sa opäť vytvorilo niekoľko búrok. Dokonca ide aj o supercelárne búrky. Veľmi veľké krúpy spôsobujú v susednom Česku aj značné škody.

Krúpy ničia strechy a poškodzujú autá. V Česku padajú až 5 cm krúpy. Búrky vyčíňajú aj v okolí Žiliny

Ako sa očakávalo, tak aj počas dnešného dňa sa na frontálnom rozhraní, ktoré postupuje cez Alpy, Česko a Rakúsko tvoria veľmi silné búrky. Niektoré sú dokonca až supercelárneho charakteru.

Búrky aktuálne spôsobujú v susednom Česku značné škody. Obavy vzbudzujú predovšetkým krúpy z ktorých najväčšie majú až 5 cm. Na viacerých miestach zasahujú hasiči.

Búrky sa však vyskytujú aj na našom území. Niekoľko búrok sa naďalej vyskytuje predovšetkým v Žilinskom kraji.

Búrky poškodzujú autá a strechy

Cez územie Českej republiky aktuálne postupuje niekoľko búrkových buniek. Najintenzívnejšie búrkové bunky sa vyskytujú na juhu Čiech a v oblasti Moravy. Vyskytujú sa tu predovšetkým supercelárne búrky, ktoré produkujú veľké krúpy.

Hasiči aktuálne zasahujú v Moravskom Beroune. Masívne krupobitie tam poškodilo niekoľko striech. Hasičská záchranná služba na mieste pomáha majiteľom domov strechy provizórne opraviť.

Krúpy nepoškodzujú len strechy, ale aj autá. Množstvo poškodených okien a preliačin evidujú na českej diaľnici D1. Fotogalériu nájdete pod článkom.

Česko aktuálne ovplyvňuje prvá vlna búrok. Ďalšia sa formuje nad Rakúskom a postúpi tu vo večerných hodinách. Táto vlna búrok však prinesie predovšetkým prívalové zrážky, ktoré môžu vyvolať lokálne povodne.

Búrky sa tvoria aj nad Slovenskom

Niekoľko búrok máme aj na Slovensku. Najnebezpečnejšie búrky sa vyskytli v oblasti Oravy, kde sa vyskytli prívalové zrážky.

Ďalšie búrkové bunky sa aktuálne formujú v oblasti Žiliny a postupujú smerom na sever. Búrky už na naše územie priniesli viac ako 1400 bleskov.

Búrky by mali na severe Slovenska ustávať, ale dnes ešte búrky na Slovensku hrozia. Môžu sa vyskytnúť na krajnom západe. Tu totiž svojim okrajom bude zasahovať rozsiahly búrkový komplex, ktorý sa aktuálne formuje nad Rakúskom.