Máme za sebou najchladnejší apríl za takmer polstoročie. Aký bude máj?

09.05.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Aj vám sa zdal tohtoročný apríl chladnejší než za posledné roky? Nie ste sami. Uplynulý mesiac aj na Slovensku prepisoval rekordy.

Máme za sebou najchladnejší apríl za takmer polstoročie. Aký bude máj?
Ilustračné foto, zdroj: thetimes.co.uk

Vyplýva to z meteorologického zhodnotenia mesiaca apríl. To už tradične priniesol Slovenský hydrometeorologický ústav.

Ešte prvého apríla to u nás vyzeralo tak, že zo zimného marca preskočíme rovno do leta. Teplota totiž na viacerých miestach vyskočila nad +20 °C. Pripomíname, že podobne teplo, ba teplejšie bolo aj v okolitých krajinách, kde sa aj prepisovali rekordy.

V ďalších dňoch sme však boli viac pod vplyvom studených frontov než tých teplých. Výnimkou neboli ani vpády pôvodom arktického vzduchu.

Apríl tak opäť raz prepisoval rekordy. Aj keď možno nie tak, ako by sme chceli.

Teplota vzduchu

Tohtoročný apríl u nás podľa meteorológov skončil ako teplotne podnormálny, teda studený. V niektorých regiónoch stredného a východného Slovenska miestami až silne podnormálny (veľmi studený).

Odchýlka od priemernej mesačnej teploty vzduch od normálu 1981 - 2010 bola od -2,0 do -2,4 °C. Aj preto bol uplynulý mesiac u nás najchladnejší od roku 1997. Zároveň sa zaradil aj medzi desiatku najchladnejších aprílov od roku 1951.

Čo sa konkrétnych teplôt týka, tak najvyššiu hodnotu zaznamenali na bratislavskom letisku 1. apríla, a to +26,3 °C. Naopak najchladnejšie, mimo hôr, bolo v Oravskej Polhore. V piatok 9. apríla tam teplota klesla na -13,3 °C.

Pre zaujímavosť, absolútne najnižšiu teplotu vzduchu namerali 7. apríla na Lomnickom štíte. Ortuť teplomera tam vtedy klesla na -19,0 °C.

Zdroj: shmu.sk
Zdroj: shmu.sk

Zrážky

Kým teploty počas druhého jarného mesiaca prepisovali rekordy, tak zrážky sa niesli na bežnej úrovni, aspoň čo sa z dlhodobého hľadiska týka.

Meteorológovia apríl skonštatovali ako zrážkovo normálny. Len v niektorých regiónoch na severe a severovýchode Slovenska bol miestami nadnormálny až silne nadnormálny.

Najviac zrážok spadlo na horách - Lomnický štít 169,2 mm, Chopok 123,0 mm. Mimo vysokohorských polôh spadlo najviac zrážok v Jasnej, a to 125,1 mm.

Naopak najmenej zrážok spadlo v Bielom Kostole (14,2 mm), Bratislave-letisku (15,0 mm) a Kráľovej pri Senci (15,2 mm).

Zdroj: shmu.sk
Zdroj: shmu.sk

Aký bude máj?

To je otázka, ktorú sa teraz pýta nejeden z nás. Tento mesiac totiž začal s teplotami, ktoré síce boli na pocit príjemné, ale na danú ročnú dobu bolo chladno. Od dnes sa začne opäť otepľovať, ale to len prechodne, pretože už v stredu sa opäť ochladí.

Takéto vlny by sa mali striedať, podľa dlhodobých predpovedí až do približne 20. mája, potom by mohla nastúpiť vlna teplejšieho počasia. Všetko sa však ešte môže zmeniť, takže konečný verdikt, ako skončí tento mesiac, budeme vedieť s istotou až na jeho konci.

Najnovšie správy