Masívna búrka mieri z Atlantiku nad Európu. Prinesie extrémny vietor

06.01.2020 o 23:01 - Ľubomír Franko
  • Článok

Mohutná veterná búrka zasiahne sever Atlantického oceánu. Do oblasti Faerských ostrovov môže extrémny vietor priniesť až 15-metrové vlny. V Škótsku bude v stredu fúkať vietor s rýchlosťou aj okolo 180 km/h. 

Masívna búrka mieri z Atlantiku nad Európu. Prinesie extrémny vietor

V severnej polárnej oblasti pozorujeme v týchto dňoch nezvyčajne silný polárny vortex. Silný vietor, ktorý ho obkolesuje dosahuje vo výškach rýchlosť až 600 kilometrov za hodinu. Takto nestabilné počasie vytvára hlboké tlakové níže, ktoré následne putujú do vysokých a stredných zemepisných šírok. 

Polárny vortex je zjednodušene povedané obrovský vír masy studeného vzduchu, ktorého stred je okolo severného pólu a siaha od zemského povrchu až po stratosféru. Jeho priemer môže dosiahnuť aj okolo 10-tisíc kilometrov a obvod aj okolo 35-tisíc kilometrov.

Jedna z takýchto níži sa prehĺbi už v priebehu utorku v oblasti severného Atlantického oceánu východne od Islandu. Tlak v jej strede by mal do stredy klesnúť len na 940 hPa, čo je tlak podobný tomu v strede hurikánov.

Tlak v strede níže môže dosiahnuť len 940 hPa
Tlak v strede níže môže dosiahnuť len 940 hPa

Počas utorku a stredy prinesie tlaková níž mimoriadne silný vietor najmä nad vody severného Atlantiku. Zasiahnuť by mala ale aj Faerské ostrovy, kde môžu nárazy vetra dosiahnuť až do 200 km/h.

Spolu s vetrom sa očakávajú aj vysoké vlny. Tie môžu na ostrovoch a otvorenom mori dosiahnuť výšku aj viac ako 15 metrov.

Výška vĺn môže dosiahnuť aj viac ako 15 metrov
Výška vĺn môže dosiahnuť aj viac ako 15 metrov

Tlaková níž by mala okrajom zasiahnuť aj sever Britských ostrovov. Do Škótskej vrchoviny môže v priebehu stredajšieho popoludnia priniesť nárazy vetra o rýchlosti od 130 do 180 km/h, ojedinele až do 200 km/h. 

Najnovšie správy