Masový úhyn živočíchov na pláži v Kamčatke. Problémy majú aj surfisti

05.10.2020 o 11:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Vzácna a turisticky obľúbená pláž na Kamčatke sa v priebehu dvoch týždňov z doposiaľ neznámych príčin zmenila na pohrebisko morských živočíchov. Zdravotné problémy majú aj surfisti a turisti. 

Masový úhyn živočíchov na pláži v Kamčatke. Problémy majú aj surfisti
Foto: Siberian Times

Unikátna pláž Khalaktyrsky – jeden z drahokamov polostrova Kamčatka, neďaleko najväčšieho mesta Petropavlovsk-Kamčatskij – je posiata stovkami mŕtvych morských živočíchov. Ide o ekologickú katastrofu obrovských rozmerov, informuje Siberian Times.

Plážou s čiernym sopečným pieskom sa šíri silný toxický zápach a morská voda má jasne žltú farbu. Na brehy toxická voda vyplavila množstvo nehybných tiel, od chobotníc, po tulene, morské ježky, hviezdy, kraby a ryby. Miestni surfisti a turisti taktiež hlásia viaceré zdravotné problémy. Cítili napríklad pálenie v očiach, dostali horúčka a mali aj bolesti hlavy a hrdla. 

Zvláštne správanie vykazujú aj miestne tulene. Tie sa odmietajú potápať, trávia čo najviac času na pevnine a niektoré z nich sú akoby v tranze.

Odborníci už začali s odberaním vzoriek vody a s pitvami uhynutých živočíchov. Kontroly regionálneho ministerstva prírodných zdrojov ukázali, že došlo k nárastu hladín fenolov, a to 2,5-krát,  a ropných produktov až 3,6-krát. Čo presne to spôsobilo, nie je zatiaľ známe, aj keď existuje niekoľko domnienok. 

Doteraz sa diskutuje o dvoch verziách, pričom jednou z nich je nedávny vojenský výcvik na Kamčatke, ktorý mohol spôsobiť ekologickú katastrofu. Ďalším variantom je únik ropných produktov a fenolu z lodí plaviacich sa cez Avačský záliv. 

Niekoľko miestnych obyvateľov zverejnilo satelitné snímky, zdieľané organizáciou Greenpeace Rusko, ktoré ukazujú žlto sfarbenú rieku ústiacu do Tichého oceánu. 

Satelitné snímky Greenpeace. Zdroj: Siberian Times
Satelitné snímky Greenpeace. Zdroj: Siberian Times

„Náš nádherný podmorský svet má teraz sivú a žltú farbu. Ryba vyzerá, akoby bola uvarená. Aj tie najsilnejšie mušle, ktoré dokázali roztrhnúť potápačský oblek, spadli zo skál. Najdesivejšie zo všetkého je, že nevieme, čo máme robiť, ako pomáhať. Pozerám sa na západ slnka nad zálivom Avača a viem, že jeho dno je pokryté mŕtvymi morskými živočíchmi,“ napísala miestna obyvateľka Kristy Rozenberg. 

Najnovšie správy