Mieri k nám opäť saharský piesok. Obloha bude hnedá, teploty budú nižšie

23.07.2021 o 17:00 - Peter Minárik

Do atmosféry Európy sa opäť dostane piesok až zo Sahary, ktorý zafarbí oblohu na oranžovo, no okrem toho bude mať aj vplyv na teploty, ktoré budú vďaka tomu nižšie.

Mieri k nám opäť saharský piesok. Obloha bude hnedá, teploty budú nižšie
foto: The Guardian

Počasie v Európe začína ovplyvňovať tlaková výš, pričom jej stred sa počas víkendu postupne presunie nad Rusko a súčasne sa jej oblasť rozšíri až nad Afriku.

Naša oblasť sa tak dostane na zadnú stranu tejto tlakovej výše a vďaka tomu bude do našej oblasti prúdiť od juhu teplý a vlhký vzduch. Ten k nám okrem vysokých teplôt prinesie aj piesok vo výškach.

Piesok príde v nedeľu

Ako vidieť aj na animácii prachových častíc v atmosfére, tak prachové častice budú do Európy prúdiť od juhozápadu už počas tohto víkendu.

Nad naše územie sa prach zo Sahary dostane počas víkendu a to bude mať vplyv hneď na niekoľko faktorov.

Teploty budú nižšie a obloha hnedá

Piesok, ktorý sa k nám dostáva až z Afriky nie je zdraviu nebezpečný, ale má vplyv na počasie a oblohu.

Obloha namiesto jasného, modrého nádychu bude sfarbená na oranžovo až hnedo a to predovšetkým pri východe a západe Slnka.

Atmosferický prach zároveň tlmí UV žiarenie a vďaka nemu nebudú teploty stúpať tak vysoko. Na začiatku týždňa by mali teploty v našej oblasti vrcholiť vysoko nad hranicou +30 °C, ale vďaka prachu budú nižšie ako by mohli byť.

Koncentrácia prachových častíc v atmosfére sa nad našou oblasťou očakáva zhruba do stredy.