Mikroplasty objavili už aj v Dunaji

21.10.2018 o 18:21 - P.M.
  • Článok

Plastové čiastočky, ktoré sú dôsledkom rozkladu plastov objavili vedci aj v našej najväčšej rieke. Malé plastové častice sa tak dostávajú naspäť aj do nášho tela.

Mikroplasty objavili už aj v Dunaji

Plastové čiastočky, ktoré našli v najdlhšej rieke Európskej únie pochádzajú najmä z obalov zistili to maďarskí výskumníci. Pritom predchádzajúci rakúsky výskum ich v rybách nenašiel, informoval web euractiv.

Dunaj v okolí Budapešti obsahuje 50 častíc mikroplastov na kubický meter vody. Zistili to vedci z maďarskej pobočky nemeckej výskumnej spoločnosti Wessling. 

Vzorka odobratá severne od centra Budapesti obsahovala 45 mikroplastov v kubíku vody, južne od centra to bolo 55.

Dunaj obsahuje oveľa viac mikroplastov, ako jeho prítoky. V Rábe ich vedci našli 12, v Ipli 2 na meter kubický rieky. Mikroplasty našli vedci aj v Tise. V závislosti od miesta ich obsahuje 5 – 23 častíc na meter kubický. Nízky počet v Ipli vysvetľujú pretekaním rieky cez národné parky, vysoký počet v Rábe zase jej prechodom cez priemyselné oblasti.

Mikroplasty v Dunaji pochádzajú najmä z materiálov, ktoré sa používajú ako obaly – polyetylén, polypropylén a ďalšie druhy polystyrénu.

Na základe medzinárodných štúdií možno predpokladať, že mikroplasty majú škodlivý vplyv na ekosystém Dunaja a sú hrozbou pre ľudské zdravie.

Za mikroplasty sa označujú čiastočky plastu s priemerom menším ako päť milimetrov.

Najnovšie správy