Mimoriadne horúčavy potrápia našu oblasť. Slovensko čaká +35 °C, Česko až cez +37 °C

19.06.2022 o 13:38 - Peter Minárik

Naša oblasť zažíva najhorúcejšie počasie od začiatku roka. Teploty akcelerujú a blížia sa k mimoriadnym hodnotám, ktoré dnes a zajtra budú pokorené. Extrémne teploty zvýraznia sucho a hrozia požiare. Teplo čaká aj Slovensko.

Mimoriadne horúčavy potrápia našu oblasť. Slovensko čaká +35 °C, Česko až cez +37 °C

Uplynulé dni sužovalo Európu množstvo búrok, ktoré páchali škody. Situácia sa počasím sa síce upokojila, ale jeden extrém strieda druhý.

Nielen našu oblasť, ale aj mnohé krajiny západnej Európy zažívajú extrémne vysoké teploty, ktoré sa teraz blížia aj na Slovensko, či do Česka.

V západnej Európe stúpali teploty až cez hranicu +40 °C. U nás sa takéto extrémne teploty neočakávajú, ale nie je vylúčené, že sa teploty dostanú až cez hranicu +35 °C.

Teploty lámu rekordy

Za rekordne vysokými teplotami, ktoré sa v našej oblasti vyskytujú je rozsiahla tlaková výš, ktorá sa presúva smerom nad Balkán a po jej zadnej strane prúdi do našej oblasti mimoriadne teplý vzduch od juhu.

Vo Francúzsku, či v Španielsku teploty dokonca prekonali hranicu +40 °C. Mnohí odborníci poukázali, že je to dôsledkom globálneho otepľovania. Takéto vysoké teploty totiž nikdy tak skoro nezaznamenali. Vysoké teploty sa teraz očakávajú aj u nás.

Česko čaká až +37 °C, na horách môže byť +30 °C

Mimoriadne vysoké teploty očakávajú v Česku počas dnešného a čiastočne aj zajtrajšieho dňa. Najmä v západnej polovici Čiech budú teploty prekračovať +34 °C, v časti Stredočeského a Ústeckého kraja aj +37 °C, preto tu platí výstraha s extrémnym stupňom nebezpečenstva. Ešte v pondelok budú maximálne teploty prekračovať +31 ° C na juhu Moravy.

výstrahy platné pre Česko, zdroj: ČHMÚ
výstrahy platné pre Česko, zdroj: ČHMÚ

Vzhľadom na suché a veľmi teplé počasie je tiež v platnosti výstraha na vznik a šírenie požiarov. Najmä v severozápadnej polovici Čiech bude dnes riziko vysoké. Počas pondelka bude od západu prechádzať studený front, ktorý riziko vzniku požiarov zníži.

Teploty, ktoré sa dnes očakávajú v Česku budú také vysoké, že hranicu +30 °C môžu teploty atakovať aj na horách. Pred horúčavami sa tak ľudia neschladia ani na horách.

Na Slovensku bude najteplejšie v pondelok

Naše územie dnes taktiež čakajú teploty, ktoré pôjdu cez hranicu +30 °C, ale najteplejšie bude na našom území zajtra, kedy bude príliv teplého vzduchu vrcholiť.

Teploty sa na našom území vyšplhajú na +29 °C až +34 °C, avšak na juhu západného Slovenska budú teploty atakovať až hranicu +35 °C.