Morava dosahuje úroveň 2-ročnej povodne. Hladina rieky kulminuje

18.10.2020 o 19:14 - Peter Minárik
  • Článok

Po výdatných dažďoch z uplynulých dní, vďaka čomu sa rozvodnili viaceré vodné toky sa situácia začína upokojovať a rieky postupne opadajú.

Morava dosahuje úroveň 2-ročnej povodne. Hladina rieky kulminuje

Uplynulý týždeň zasiahli naše územie pomerne intenzívne lejaky. Vplyvom výdatných dažďov sa rozvodnili viaceré toky na našom území, ktoré spôsobovali problémy.

Aktuálne však začína voda opadať a vyššie stupne povodňovej aktivity sú už len na dvoch riekach. Na rieke Hornád, ktorá je však ovplyvnená vypúšťaním vodnej nádrže Ružín a na rieke Morava.

Aj povodie Moravy v susednom Česku totiž uplynulé dni zasiahli výdatné zrážky, ktoré sa prejavili predovšetkým na tejto rieke.

Morava v Česku dosahovala prietok na úrovni 50-ročnej povodne. Voda tu však vďaka reguláciam a protipovodňovým systémom nespôsobila väčšie škody.

Aj na našom území začala hladina rieky Morava stúpať. 3. povodňový stupeň bol ešte vo štvrtok v oblasti Kopčian, Brodského a Moravského Svätého Jána. Aktuálne tu však voda opadá na úroveň 2. povodňového stupňa.

3. stupeň povodňovej aktivity už dosahuje rieka Morava len v Záhorskej Vsi a vo Vysokej pri Morave, kde však hladina taktiež počas uplynulej noci kulminovala.

zdroj: SHMÚ
zdroj: SHMÚ

Na slovenskom úseku Moravy dosiahol prietok úroveň 2-ročnej povodne. Aktuálne sú už vzostupy zaznamenávané len na sútoku s Dunajom a na Dunaji.

Dunaj však povodňovú vlnu stlmí a tu sa dosiahnutie povodňových stupňov neočakáva. V Bratislave stúpol Dunaj o zhruba 70 cm a očakáva sa už len jeho pokles,

Najnovšie správy