Na britskom pobreží sa objavil nebezpečný druh živočícha

15.11.2022 o 12:13 - Zuzana Macháčová

Zlé počasie a búrky, ktoré v posledných mesiacoch sužovali Spojené kráľovstvo, spôsobili, že sa na pobreží čoraz častejšie vyskytuje nebezpečný druh živočícha. Ide o medúzu mechúrovú (Physalia physalis). Toxíny, ktoré vypúšťa, môžu spôsobiť vážne popáleniny, ale aj zdravotné ťažkosti. 

Na britskom pobreží sa objavil nebezpečný druh živočícha
Zdroj: Shutterstock

Britská organizácia Marine Conservation Society zverejnila výročnú správu, v ktorej uvádza, že na pobreží zaznamenali až 1 315 medúz mechúrových. V porovnaní s minulým rokom sa počet zvýšil o 2 %. Výskumníci uviedli, že nárast spozorovali po častejších a silnejších búrkach v okolí ostrovov v období od októbra 2021 do februára 2022. 

Nebezpečný druh

Ide o mimoriadne nebezpečného živočícha, pretože má veľmi silné parazitoidy. Tie obsahujú toxíny a spôsobujú popáleniny, ale aj množstvo ďalších zdravotných komplikácií ako napríklad zhoršené dýchanie, kolaps či poruchy nervového systému. Kontakt s týmto druhom sa môže končiť aj smrťou.

Organizácia informovala: „Hoci tento druh má zlú povesť, vo vodách Spojeného kráľovstva sa nevyskytuje často. Rád sa plaví po otvorenom oceáne. K našim brehom ho priniesol západný vietor. Bol pozorovaný najmä na juhozápadnom pobreží a západnom pobreží Škótska.“ 

Viacero iných druhov

V správe organizácia tiež uviedla, že v dôsledku teplotných zmien spôsobených búrkami sa na pobreží vyskytujú aj iné druhy medúz, najmä tanierovka ušatá (Aurelia aurita) a medúza kompasová (Chrysaora hysoscella). Ich nárast sa odhaduje na 23 %.

More vyplavilo aj 11 korytnačiek, pre ktoré sú medúzy hlavným zdrojom potravy. Na škótskom pobreží bolo nájdených až šesť živých korytnačiek kožnatých (Dermochelys coriacea).

„Tieto pozorovania robíme, aby sme zistili trendy v distribúcii medúz a morských korytnačiek v Spojenom kráľovstve. Štúdium vzťahov medzi týmito druhmi nám môže pomôcť dozvedieť sa viac o úžasnom podmorskom svete. Môžeme tiež zmeniť faktory, ktoré ovplyvňujú zmenu klímy,“ uviedla Amy Pilsbury z MCS.