Na severe zasahuje armáda. Platí mimoriadny stav

16.01.2019 o 06:50 - Peter Minárik
  • Článok

Od včerajšieho poludnia na severe Slovenska sneží a sneženie začne čoskoro postupne ustávať. Včera dorazili na sever aj vojaci spolu s ministrom obrany.

Na severe zasahuje armáda. Platí mimoriadny stav
foto: Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Mimoriadna situácia je vyhlásená na celých Kysuciach, Orave a pridali sa aj niektoré obce na Liptove, či Turci. Mimoriadny stav znamená, že miestne samosprávy už nie sú schopné zvládnuť nápory snehu a jeho čistenie, a tak na miesto vyrazili hasiči a včera aj vojaci. 

Mimoriadny stav platí v týchto oblastiach:

Minister obrany SR Peter Gajdoš nariadil náčelníkovi Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Danielovi Zmekovi vyčleniť vojakov a potrebnú techniku na odstraňovanie následkov snehovej kalamity na severnom Slovensku. Vojaci sú pripravení na základe výsledkov zasadnutia krízových štábov a ich požiadaviek pomôcť obyvateľom Slovenska a potvrdiť tak, že sú tu pre občanov 24 hodín denne 7 dní v týždni. Na základe nariadenia sa budú zástupcovia Ozbrojených síl SR zároveň zúčastňovať na zasadnutiach krízových štábov, aby boli všetky požiadavky zabezpečené bezprostredne, uviedlo ministerstvo vo svojom stanovisku.

Včera večer už vojaci dorazili napríklad do Oravskej Lesnej a obce Novoť, kde pomáhali aj počas noci odstraňovať masy snehu. Na miesto sa prišiel pozrieť aj minister obrany.

Okrem vojakov zasahujú na severe aj hasiči z Dunajskej Stredy, Galanty, Trnavy, Prievidze a z Nitry.

Najnovšie správy