Na Slovensko dnes dorazí nebezpečný mrznúci dážď. Pozrite si kde a kedy

07.02.2021 o 06:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

V priebehu nedele a pondelka čaká Slovensko mimoriadne nepriaznivé počasie. Čaká nás dážď, ktorý bude tvoriť hrubú vrstvu ľadovice, no takisto aj sneženie či obyčajný dážď. Pozrite si kedy a kde sa bude vyskytovať nebezpečný mrznúci dážď.

Na Slovensko dnes dorazí nebezpečný mrznúci dážď. Pozrite si kde a kedy

V priebehu nedele sa bude v páse od Česka cez Slovensko a ďalej nad Rumunsko vlniť výrazné frontálne rozhranie. Zatiaľčo vo výškach k nám od juhu bude prúdiť teplý a vlhký vzduch, v najspodnejších hladinách k nám bude od severu prúdiť chladnejší vzduch.

Rozpoloženie teploty podľa výšky môžeme pozorovať aj na predpovedi modelu ALADIN pre Prešov na nedeľu 13:00.

Predpoveď vertikálneho profilu teploty modelu ALADIN, zdroj: SHMÚ
Predpoveď vertikálneho profilu teploty modelu ALADIN, zdroj: SHMÚ

Už v skorých ranných hodinách sa začnú vyskytovať zrážky. Keďže vo výškach bude teplo, zrážky budú z oblačnosti vypadávať v kvapalnej forme. Blízko pri povrchu bude ale na viacerých miestach mrznúť, čo spôsobí, že prechladené kvapky budú namŕzať na povrch. Tento jav nazývame mrznúci dážď.

Prvé mrznúce zrážky by sa mali vyskytnúť už pred šiestou hodinou ráno v Banskobystrickom kraji. Na západe pôjde prevažne o zrážky dažďové. Postupne sa zrážkové pásmo presunie cez celé územie Slovenska ďalej na sever.

okolo obeda by malo pršať na celom Slovensku, snežiť bude len na krajnom severovýchode. Čo je ale nebezpečné je to, že zároveň k nám bude od severu prúdiť chladný vzduch a najmä na Orave a v Prešovskom a Košickom kraji budeme pozorovať záporné teploty. V týchto oblastiach sa tak bude tvoriť výrazná vrstva ľadu, ktorá môže spôsobiť problémy nielen na cestách.

Postup zrážok a ich formu si môžete pozrieť na animácii nižšie.

Vo večerných hodinách začnú zrážky od juhu ustávať a zároveň sa aj oteplí. Zlá situácia by sa tak s príchodom noci mala zlepšovať. 

Horšia situácia môže byť na západe Slovenska. V prípade, že sa studený vzduch dostane ďalej na juh, na západe treba večer počítať s hustým snežením.

Ešte horšiu situáciu očakávajú v susednom Česku. Na Morave vydali českí meteorológovia výstrahu najvyššieho 3. stupňa pred tvorbou ľadovice. Očakávajú veľké problémy v energetike a takisto aj v doprave.

Po nepriaznivom víkende a začiatku týždňa sa počasie výraznejšie nezmení. Naše územie sa bude neustále nachádzať na rozhraní teplej a studenej vzduchovej hmoty a počas týždňa budeme často pozorovať striedanie kvapalných a snehových zrážok.

Najnovšie správy