Na Slovensko sa vráti LETO. Bude slnečno a výraznejšie sa oteplí

20.06.2020 o 21:30 - Ľubomír Franko
  • Článok

Tohtoročný jún nám letné počasie rozhodne nepripomína. Vyskytujú sa časté zrážky a je aj relatívne chladno. To sa už čoskoro zmení, v priebehu budúceho týždňa zrážky ustanú a oteplí sa.

Na Slovensko sa vráti LETO. Bude slnečno a výraznejšie sa oteplí
Ilustračná fotka, zdroj: Pixabay

Jún je zatiaľ na našom území mimoriadne nepriaznivý. Veľmi často sa vyskytujú prehánky a búrky, no viacerých miestach dnes aj výdatne prší. Zrážky sú nerovnomerne rozložené, keďže prevažná časť júnových zrážok bola konvektívna, vypadávajúca z prehánok a búrok. Viaceré miesta tak nemuseli obdržať ani 10 mm zrážok, zatiaľ čo susedné mesto či obec mohli obdržať desiatky milimetrov.

Takýto charakter počasia by sa mal už čoskoro zmeniť. Nevýrazná oblasť relatívne nízkeho tlaku vzduchu sa postupne vyplní a nahradí ju oblasť vysokého tlaku vzduchu.

V závere týždňa k nám bude prúdiť už teplý, tropický vzduch
V závere týždňa k nám bude prúdiť už teplý, tropický vzduch. Na obrázku je predpoveď pre nedeľu.

Stred tlakovej výše sa bude presúvať cez Nemecko ďalej na strednú Európu už v priebehu nasledujúceho týždňa. Po jej zadnej strane začne v druhej polovici týždňa aj nad naše územie prenikať teplejší vzduch.

Začiatkom týždňa očakávame ešte daždivé a relatívne chladné počasie. Dôvodom bude práve tlaková výš nad Nemeckom, po ktorej prednej strane k nám bude ešte od severu prenikať chladný a vlhký vzduch.

Od stredy by mala dominanciu prevziať už naplno tlaková výš, ktorá k nám prinesie oteplenie, ale aj stabilnejšie počasie.

Niektoré modely ale zatiaľ počítajú aj s výskytom výškovej tlakovej níže, ktorá by sa mala udržiavať v strednej Európe od stredy do soboty. Tá by v prípade vzniku teplé počasie nepokazila, no časté by boli popoludňajšie búrky. Tento scenár je ale zatiaľ málo pravdepodobný. 

S určitosťou tak vieme povedať, že v priebehu nasledujúceho týždňa sa počasie oproti uplynulým dňom výrazne zlepší. Teploty by sa mali udržiavať prevažne do +27, no cez víkend by mohli dosiahnuť aj tropické hodnoty.

Všetko naznačuje tomu, že záver júna prinesie konečne letné počasie.

 

Najnovšie správy