Na Slovensko sa vráti zima. V pondelok nás čaká sneženie a silný vietor

16.01.2022 o 11:47 - Ľubomír Franko

Začiatok nového týždňa bude na Slovensku v znamení nepriaznivého počasia. Nad naše územie dorazí výrazný studený front, ktorý bude sprevádzaný najmä silným vetrom. Prinesie aj sneženie, do nižších polôh dážď.

Na Slovensko sa vráti zima. V pondelok nás čaká sneženie a silný vietor
Ilustračná fotka, zdroj: TASR

Po pomerne kľudnom počasí, ktoré na mnohých miestach pripomínalo skôr jar ako zimu, nás konečne čaká zmena.

Už v nedeľu večer zosilnie vietor a miestami začne snežiť. V priebehu pondelka očakávame búrlivý vietor, na horách až víchricu. Nižšie polohy musia počítať aj s dažďom.

Dorazí studený front so silným vetrom

V oblasti východnej Škandinávie sa vytvorí pomerne hlboká tlaková níž. Na jej južnej strane sa naviac vytvorí brázda nízkeho tlaku vzduchu, ktorá bude siahať až nad severnú Ukrajinu.

Nad Britskými ostrovmi sa v tom istom čase bude nachádzať mohutná tlaková výš.

Medzi týmito tlakovými útvarmi k nám bude od severu prenikať chladný vzduch. Naviac, výrazný rozdiel tlaku medzi týmito útvarmi spôsobí zosilnenie vetra.

Silný vietor dorazí na naše územie už v noci na pondelok. Rozfúka sa najskôr na horách a na západe Slovenska. Počas pondelka očakávame dve vlny silnejšieho vetra. Tá prvá bude spôsobená tlakovým gradientom a pretrvá počas celého dňa na západe Slovenska. Tá druhá dorazí od severu so studeným frontom a postupne prejde cez celé územie.

Maximálne nárazy vetra, zdroj: WXcharts
Maximálne nárazy vetra, zdroj: WXcharts

V priebehu pondelka bude najsilnejšie fúkať na západe Slovenska, predovšetkým v Podunajskej nížine. Najsilnejší vietor by mal v nárazoch dosahovať do 80 km/h. Ešte silnejší vietor bude fúkať na horách, najmä na hrebeňoch Tatier. Maximálne nárazy tam môžu dosiahnuť aj cez 140 km/h.

Na severe bude husto snežiť

Front prinesie aj zrážky. Prvé sa vyskytnú už v noci na pondelok, na severozápade a severe Slovenska. Od približne 600 metrov pôjde o zrážky snehové.

V priebehu pondelka dopoludnia sa budú na celom území vyskytovať prehánky, ktoré budú od stredných polôh snehové. Na poludnie dorazí od severu studený front, ktorý prinesie zrážky postupne na celé územie.

Zatiaľ, čo od stredných polôh pôjde o sneženie, v nízkych polohách sa očakávajú zmiešané zrážky, prípadne kvapalné zrážky. Na severe môže pritom napadnúť aj 15 centimetrov snehu za pomerne krátky čas.

Husté sneženie a silný vietor môžu najmä v severnej polovici Slovenska spôsobiť výrazné problémy na cestách. Dávajte si preto pozor a pokiaľ sa dá, tak v pondelok popoludní radšej necestujte.