Na Slovensku hrozia silné búrky! Kde a kedy ich očakávať?

11.05.2022 o 19:58 - Peter Minárik

Na našom území konečne zavládli letné dni, pričom počas štvrtka zažijeme na našom území dokonca tropický deň. Teploty by mali pokoriť hranicu +30 °C, no popoludní sa treba pripraviť na silné búrky, ktoré však našťastie nehrozia na celom našom území.

Na Slovensku hrozia silné búrky! Kde a kedy ich očakávať?

Počasie na Slovensku má už od začiatku týždňa pod vplyvom rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá zasahuje na naše územie od juhovýchodu. Súčasne po jej zadnej strane prúdi do našej oblasti veľmi teplý vzduch vďaka ktorému sa môžeme tešiť na prvý tropický deň.

Štvrtok až nad +30 °C

Počas stredy sme na viacerých miestach zaznamenali letný deň, teda deň pri ktorom vystúpila teplota nad hranicu +25 °C. Maximálne teploty sa na našom území pohybovali na úrovni okolo +28 °C.

Vo štvrtok bude ešte teplejšie a do našej oblasti bude vrcholiť prílev teplého vzduchu. Pri slnečnom počasí budú teploty na Slovensku stúpať poriadne vysoko. Najteplejšie by malo byť na západnom Slovensku a vo Východoslovenskej nížine, kde sa môžu teploty dostať až na úroveň okolo +31 °C.

Popoludní udrú silné búrky

Zatiaľ čo prvá polovica popoludnia bude slnečná a slnečné lúče budú rozpaľovať asfalt a betón, tak druhá polovica popoludnia už bude nebezpečná.

Ako sme v úvode avizovali, tak do našej oblasti vo štvrtok vyvrcholí príliv teplého vzduchu a to pred blížiacim sa studeným frontom, ktorý začne počasie na našom území ovplyvňovať už vo štvrtok.

Numerické modely však neočakávajú, že by sa malo jednať o nejaké plošnejšie búrky, ktoré budú páchať rozsiahlejšie škody. Práve naopak, lokálne hrozia silné, ba až supercelárne búrky.

Nebezpečné supercely hrozia na východe

Numerické predpovedné modely sa zhodujú v tom, že veľmi silné búrky by mali udrieť prevažne na východnú časť Slovenska. Prvé búrky by sa mohli vyskytnúť v oblasti Tatier a Prešovského kraja, pričom vzniknú jednotlivé búrkové bunky, ktoré môžu nabrať až supercelárnu štruktúru, pričom tieto búrky budú postupovať od západu na východ.

Pri supercelách sú nebezpečnými javmi okrem prívalových zrážok aj napríklad väčšie krúpy, či dokonca aj tornáda. Búrky budú mať z čoho brať energiu. Vzduch totiž bude prehriaty. Samotný studený front však nebude veľmi výrazný a preto nehrozia plošnejšie búrky, ale skôr izolovanejšie.

Vo štvrtok popoludní sa tak treba pripraviť na nebezpečné búrky, ktoré hrozia predovšetkým na východe, zatiaľ čo na západe bude slnečno a horúco.

Búrky a dážď prídu na západ v piatok

Studený front však postupne zmení počasie na celom našom území. Aj na západnom Slovensku sa počasie zmení. Zrážky sa tu nasunú v piatok skoro ráno od západu a pôjde predovšetkým o výraznejší dážď. Nemožno však vylúčiť ani búrku, no pôjde o výrazne slabšie búrky ako sa očakávajú vo štvrtok na východe.