Na Slovensku máme najteplejší jún v histórii. Padol historický rekord

30.06.2022 o 17:13 - Dominik Cenkner

Teploty na Slovensku už niekoľko dní stúpajú nad +30 °C, pričom od stredy 29. júla sa horúčavy ešte zintenzívnili, keď teploty vystúpili nad +37 °C. Dnešok však priniesol ďalšie oteplenie, ktoré vyvrcholí v piatok.

Na Slovensku máme najteplejší jún v histórii. Padol historický rekord
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Slovensko sa stále nachádza v teplej časti studeného frontu. Vzduch pred ním je u nás mimoriadne až extrémne teplý.

V priebehu stredy 29. júna vystúpila maximálna denná teplota až na +37,3 °C, a to na juhu stredného Slovenska. Ako informuje SHMÚ na sociálnej sieti, na júnový rekord to včera nestačilo, prekonali sa len denné rekordy.

Maximálna teplota za stredu, 29. júna 2022, zdroj: shmu.sk
Maximálna teplota za stredu, 29. júna 2022, zdroj: shmu.sk

Júnový teplotný rekord padol dnes

Čo sa včera zameškalo, dnes sa dobehlo.Teploty už od rána stúpali vysoko, keď napr. už po 8. hodine namerali v Dudinciach, na juhu stredného Slovenska, 27,7 °C. 

Na Slovensku sme prekonali júnový teplotný rekord. Ten doposiaľ držal Slovenský Grob, kde 30. júna 2012 vystúpila teplota na +38,2 °C.

Dnes sa táto hodnota prekonala o 0,6 °C. Stalo sa tak o 14:50 h na stanici v obci Somotor v okrese Trebišov, kde teplomer ukazoval +38,8 °C. Po desiatich rokoch sa preto rekord bude prepisovať.

zdroj: shmu.sk
zdroj: shmu.sk

Zajtra bude ešte teplejšie

Vlna horúčav vyvrcholí v závere pracovného týždňa. Po zadnej strane tlakovej výše so stredom nad východnou Európou k nám totiž vyvrcholí príliv mimoriadne teplého vzduchu pred postupujúcim studeným frontom.

Podľa predpovedí bude najteplejšie vo Východoslovenskej nížine, kde teploty budú atakovať hranicu +40 °C. Okrem toho bude v tieto dni aj mimoriadne dusno.

Bude zaujímavé sledovať, či sa hneď v prvý júlový deň prekoná mesačný rekord z 20. júla 2007, kedy v Hurbanove vystúpila teplota na +40,3 °C. Podľa všetkého by ale tento rekord mohol odolať.