Na Šumave napadlo 15 cm snehu. Dorazilo výrazné ochladenie

26.09.2020 o 14:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Výraznejšie ochladenie zasiahlo väčšiu časť územia v strednej Európe. Vďaka tomu v susednej Českej republike padal prvý sneh v tejto novej sezóne.

Na Šumave napadlo 15 cm snehu. Dorazilo výrazné ochladenie
Šumavu doslova zasypal sneh, Foto: obec.sumava.eu

Kým včera nás mohli potešiť krásne zimné zábery z Álp, dnes už snežilo oveľa bližšie k nám. Konkrétne na Šumave, na hraniciach Česka, Rakúska a nemeckého Bavorska. Ráno sme vám priniesli prvé fotky, v týchto chvíľach však už vieme bližšie informácie.

Pri prechode studeného frontu sa v piatok počas celého dňa postupne ochladzovalo. Na hrebeňoch Šumavy sa teplota po západe slnka pri trvalých zrážkach dostala na bod mrazu. Prvé vločky zaznamenali už okolo 18. hodiny na stanici Veľký Javor.

Hranica sneženia sa postupne posúvala i do polôh okolo 1000 m n. m.. Už vo večerných hodinách sa tak začala tvoriť snehová prikrývka.

Takto to vyzeralo ráno na Šumave, Foto: obec.sumava.eu
Takto to vyzeralo ráno na Šumave, Foto: obec.sumava.eu

Najviac centimetrov nového snehu namerali na stanici Plechý, a to konkrétne 17 cm. Stanice Boubín a Březník - hřeben hlásili po 16 cm. Sneh v sobotu ráno zaznamenali v polohách nad 1050 m na viac ako 10 sledovaných lokalitách.

Nestáva sa pritom často, aby sa v takomto termíne sneženie v spomínaných lokalitách objavilo. Naposledy sa tak podľa dostupných záznamov stalo v septembri 2002. Vtedy horské polohy v Česku pokryla vrstva snehu až okolo 30 cm.

Najnovšie správy