Na východnom Slovensku sa včera večer vyskytla supercela

30.07.2020 o 07:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Po utorkových silných búrkach na západe sa v stredu vyskytli nejaké aj na východnom Slovensku. Aj keď tomu nič nenasvedčovalo, nakoniec sa tam vo večerných hodinách objavila supercela.

Na východnom Slovensku sa včera večer vyskytla supercela
Foto: Sandra Brellošová

Prvé blesky na východe krajiny udreli okolo 16. hodiny popoludní. Búrky sa začali vyskytovať medzi Prešovom a Košicami a v okolí Vranova nad Topľou.

Neskôr sa presunuli na rozhranie Prešovského a Košického kraja a na severovýchod k hraniciam s Poľskom. Ani blesková aktivita nebola vysoká, keď spočiatku zaznamenali len desiatku úderov bleskov.

Navzdory všetkým predpokladom, ktoré hovorili o tom, že silnejšie búrky sa už neobjavia, sa predsa len na východe vyskytla supercelárna búrka. Vznikla severne od Prešova a mala priam ukážkové znaky supercely.

Postupne sa presúvala ďalej na východ, s miernym odklonom na juh. Napriek tomu, že išlo o supercelu, väčšie škody nespôsobila. Priniesla so sebou aj krúpy, pričom najviac a najväčšie podľa údajov spadli v okolí obce Petkovce, ktorá leží vo vranovskom okrese.

Keďže sa v okolí nevyskytovala žiadna ďalšia oblačnosť, bola supercela veľmi fotogenická. Ľudia ju mohli vidieť aj zo vzdialenejších oblastí. Vo včerajšej novinke sme vám priniesli výber krásnych fotografií, ktoré ju zachytávajú.

Najnovšie správy