Nad Stredomorím vzniká obdoba hurikánu. Medikán môže spustošiť Grécko

16.09.2020 o 18:06 - Peter Minárik
  • Článok

V oblasti Stredozemného mora vzniká obdoba nebezpečného hurikánu. V oblasti Stredomoria sa však takéto hlboké tlakové níže volajú ako medikán. Ten má prejavy a účinky podobné hurikánu. Už v nasledujúcich hodinách môže medikán v oblasti Stredozemného mora spôsobiť značené škody.

Nad Stredomorím vzniká obdoba hurikánu. Medikán môže spustošiť Grécko

Tohtoročné leto je nielen na našom území, ale aj v oblasti Stredozemného mora mimoriadne teplé. Vďaka letu sa na severnej pologuli ohrievajú moria a oceány, pričom vždy na jeseň nad týmito teplými vodami vznikajú pomerne výrazné hlboké tlakové níže.

Ak je tlaková níž dostatočne hlboká, tak môže vytvoriť až hurikán, prípadne nad Pacifikom tajfún. Obdoba takéhoto systému v oblasti Stredozemného mora sa zasa nazýva medikán.

Všetky tieto systémy však majú jednu spoločnú vec. Vznikajú, ak teplota mora, či oceánu prekračuje teplotu +26 °C a práve teraz je oblasť Stredozemného mora mimoriadne teplá.

Teplota Stredozemného mora sa pohybuje od +27 do +28 °C a vo východnom Stredomorí a nad Iónskym morom v okolí Grécka dosahuje teplotu +28 až +30 °C, čo sú veľmi výrazné hodnoty. Takéto hodnoty sú v porovnaní s dlhodobým normálom o zhruba 2 °C vyššie.

Tieto hodnoty sú tak veľmi vhodné pre tvorbu medikánov. Tie vznikajú nad teplotou vodou a dopomáha tomu aj vertikálna kopovitá oblačnosť. Čím je voda teplejšia, tým viac energie môže medikán získať, čo je podobné ako v prípade hurikánov a práve aktuálne veľmi teplá voda značí to, že vznikajúci medikán bude veľmi silný.

Už teraz môžete na aktuálnych družicových snímkach pozorovať vznikajúci medikán, južne od Talianska.

Ten dostal už aj svoje pomenovanie. Volá sa Cassilda a už vo štvrtok bude ovplyvňovať počasie na ostrovoch, ležiacich západne od Grécka.

V priebehu piatka v skorých ranných hodinách sa dostane medikán na západné pobrežie Grécka

Západ Grécka sa musí pripraviť na extrémne silný vietor. Vietor môže fúkať s rýchlosťou 110 až 130 km/h, pričom jeho nárazy sa budú pohybovať až okolo 170 km/h a niektoré modely, napríklad model ICON počíta s tým, že nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť až cez 200 km/h.

Vietor môže mať najmä vo vyšších polohách ničivé účinky. Vietor by podľa Saffirovej-Simpsonovej hurikánovej stupnice mal dosiahnuť silu hurikánu 1. až 2. kategórie.

Medikán by mal pri postupe nad grécke pobrežie výraznejšie slabnúť, no jeho pohyb sa výrazne spomalí, čo spôsobí to, že zrážky, ktoré budú vypadávať môžu byť veľmi intenzívne.

Medikán by do Grécka mohol priniesť úhrny zrážok v rozmedzí 200 až 400 mm, no ojedinele, v rámci orografie môže spadnúť až okolo 500 mm zrážok.

Čo však v skutočnosti medikán prinesie bude závisieť od jeho presnej trajektórie. 

Cassilda je prvým medikánom tejto sezóny. Pokiaľ sa naplnia aktuálne predikcie numerických modelov, tak sa môže Casilda zaradiť medzi najsilnejšie medikány v histórii pozorovaní.

zdroj: Ventusky
zdroj: Ventusky

 

Najnovšie správy