Najsilnejší hurikán sezóny: Laura zasiahla USA rýchlosťou 240 km/h

27.08.2020 o 10:39 - Louisiana - Veronika Salayová
  • Článok

Hurikán Laura dnes predobedom zasiahol pobrežie Louisiany na juhu USA. Ide o najsilnejší hurikán, ktorý túto sezónu zasiahol USA.

Najsilnejší hurikán sezóny: Laura zasiahla USA rýchlosťou 240 km/h
Hurikán Laura dosiahol pobrežie USA. Zdroj: NASA/Severe Weather Europe

Laura vo štvrtok predpoludním zasiahla pobrežie amerického štátu Louisiana blízko mesta Cameron, pričom rýchlosť vetra dosahovala až 240 km/h.

Národné centrum pre hurikány NHC informovalo, že hurikán 4. kategórie podľa Saffir-Simpsovovej hurikánovej stupnice zasiahol v noci o 1.00 miestneho času pobrežné mesto Camerom v štáte Louisiana, južne od Lake Charles. 

Laura dosiahla hraničnú rýchlosť vetra, takmer silu 5. najvyššej kategórie. 

V Camerone vyčíňajú silné búrky, extrémny vietor strháva všetko, čo mu príde do cesty, a vlny zaplavujú pobrežie a spolu s extrémnym dažďom spôsobujú bleskové povodne. Silný vietor zničil aj elektrické vedenia a bez prúdu zostalo približne 190-tisíc domácností.

NHC varoval všetkých obyvateľov, ktorí z nejakých príčin neopustili svoje domovy, aby sa skryli v spevnených podzemných skrýšach mimo okien. Rozsah škôd a zranení, ktoré Laura spôsobí, budú zrejmé až v priebehu dňa, keď sa situácia na pobreží upokojí a začnú sa záchranné a pátracie akcie. 

Laura sa vo štvrtok ráno nachádzala asi 65 kilometrov južne od Lake Charles v Louisiane a mieri na severozápad, kde sa taktiež očakáva, že spôsobí mnohé škody. 

Hurikán Laura sa dnes počas pohybu trochu na pevnine oslabí, ale naďalej zostane silným hurikánom.

Najnovšie správy