Najsilnejší vietor od roku 2007. Blíži sa víchrica Sabine

08.02.2020 o 21:24 - Peter Minárik
  • Článok

Víchrica Sabine, na Britských ostrovoch Ciara, ktorá zasiahne už túto noc Európu a bude sa presúvať do strednej Európy by mohla byť najsilnejšia od orkánu Kyrill, ktorý strednú Európu pustošil v januári v roku 2007 a vyžiadal si 48 obetí.

Najsilnejší vietor od roku 2007. Blíži sa víchrica Sabine

Zo severovýchodného pobrežia USA sa začína veľmi rýchlo cez Atlantik presúvať hlboká tlaková níž, ktorej britskí meteorológovia dali meno Ciara a nemeckí Sabine. Táto tlaková níž už v noci prinesie veľmi silný vietor na Britské ostrovy.

Silný vietor sa následne bude presúvať cez Benelux do strednej Európy. Naše územie čaká silný vietor v pondelok.

Sabine môže byť najsilnejšia od orkánu Kyrill

Blížiaci sa silný vietor, ktorý je vo vnútrozemí Európy pomenovaný ako Sabine dosiahne u nás silu víchrice. V Nemecku a v Česku však vietor môže dosahovať až silu orkánu.

V Nemecku sa očakávajú veľmi silné prejavy vetra. Blížiaca sa Sabine by mala spôsobovať väčšie škody a mohla by byť najsilnejšia od orkánu Kyrill, ktorý Európu pustošil v januári v roku 2007.

Orkán Kyrill si vtedy vyžiadal smrť až 48 ľudí a je veľmi podobný aktuálnej Sabine. Orkán Kyrill, podobne ako Sabine vznikol nad severovýchodným pobrežím USA v oblasti ostrova Newfoundland a presunul sa cez Atlantik nad Britské ostrovy a následne do Európy, podobne ako aktuálna víchrica Sabine. 

Očakávajú sa rozsiahlejšie škody

Sabine prinesie do strednej Európy nárazový vietor s rýchlosťou 100 až 120 km/h. Ojedinele sa však môžu vyskytovať až nárazy o sile 150 km/h.

Na príchod silného vetra, ktorý môže spôsobiť najplošnejšie škody od roku 2007 sa pripravujú hasiči, energetici aj vlakoví dopravcovia. Tí obmedzujú na nedeľu a pondelok rýchlosť vlakov. Ľudí vyzývajú, aby radšej necestovali. 

Najničivejší vietor príde na čele frontu

Mimoriadne silný vietor sa očakáva predovšetkým na čele postupujúceho studeného frontu. Ten začne v nedeľu postupovať cez Nemecko a práve počas jeho postupu zosilnie vietor, ktorý môže nárazy vetra dosahovať o sile až cez 150 km/h.

V nedeľu večer začne silnieť vietor aj v Česku, no ten najsilnejší vietor príde v pondelok ráno na čele studeného frontu. Ten ráno dorazí najskôr nad Krušné hory a následne bude postupovať k juhovýchodu. Okolo 8:00 až 9:00 postúpi studený front cez Prahu a okolo poludnia bude postupovať cez Moravu.

Aj u nás sa najsilnejšie poryvy vetra očakávajú práve počas postupu tohto studeného frontu. Ten začne postupovať cez Záhorie po 12:00 a postupovať bude cez naše územie smerom k juhovýchodu.

Najsilnejší vietor sa očakáva na hrebeňoch hôr a v Podunajskej nížine a to predovšetkým od 12:00 do 16:00, kedy nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť ojedinele až cez 100 km/h.

Najnovšie správy