Nebezpečné počasie v Čechách. Extrémne burky prinášajú 4-centimetrové krúpy

27.06.2022 o 18:28 - Veronika Salayová

Nebezpečné búrky už dorazili do západných Čiech, kde sa vytvorila supercela. Tá priniesla aj intenzívne krupobitie s ľadovými kúpami veľkosti okolo 4 cm. 

Nebezpečné počasie v Čechách. Extrémne burky prinášajú 4-centimetrové krúpy
Volyňe. Foto: Martin Kuneš/Lovci bouřek, extrémní počasí a jiné jevy FB

Na severozápad Čiech dorazili búrky, ktoré prinášajú nebezpečné sprievodné javy. V tejto oblasti sa vyskytuje niekoľko buniek, pričom niektoré z nich sú aj veľmi silné.

V Prachaticiach sa vytvorila osamelá výrazná bunka − supercela, informuje ČHMÚ. Supercela priniesla aj veľmi intenzívne krupobitie, pričom ľadové krúpy vo Volyni dosahujú veľkosť okolo 4 cm. 

Intenzívne krupobitie sa prehnalo aj obcou Háj u Duchcova, kde ľadové krúpy dosahovali veľkosť do 3 cm, a obcou Teplice, kde boli ľadové krúpy o niečo menšie. 

Okrem krupobitia prinášajú búrky aj intenzívny dážď a zosilnený vietor. Najnebezpečnejším sprievodným javom je najmä krupobitie veľkých rozmerov. 

Búrlivo bude celú noc

Kým búrky sú na Slovensku lokálne, v Čechách je situácia iná. Na ich území sa totiž nachádza frontálne rozhranie, na ktorom dochádza k tvorbe intenzívnych búrok so silným vetrom a krupobitím. 

Tento búrkový systém však bude mať dlhú životnosť a prejde celým územím Čiech. Búrky sa budú počas večera a noci presúvať na východ smerom k severovýchodu do Poľska.

Búrky čiastočne zasiahnu aj naše územie, a to najmä na západnom Slovensku v ranných hodinách, kde postupne zaniknú. 

Takto silné búrky, aké sa preháňajú územím našich susedov a aké čiastočne zasiahnu aj západné Slovensko, najbližšie dni u nás nehrozia.