Nemecko a Rakúsko v noci zasiahli búrky. Hlásia škody

02.02.2020 o 09:25 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas noci postupoval cez územie Nemecka, Rakúska, Česka a v skorých ranných hodinách aj cez naše územie studený front. Ten priniesol silné nárazy vetra, ktoré v Hornom Rakúsku dosiahli aj cez 100 km/h. Hlásia škody. 

Nemecko a Rakúsko v noci zasiahli búrky. Hlásia škody

Počas noci prechádzal cez viaceré krajiny studený front, ktorý prinášal intenzívnejšie prehánky a búrky. V Nemecku a Rakúsku spôsobili aj škody. 

Najhoršia situácia bola v Nemecku, oblasti mesta Darmstadt, kde pri prechode búrky okolo 22-hej hodiny evidovali hasiči až 50 výjazdov k popadaným stromom a vyvráteným strechám. Jeden strom spadol aj na zaparkované auto.

Strom v Dramstadte spadol na odparkované auto, foto: Metropol News
Strom v Dramstadte spadol na odparkované auto, foto: Metropol News

Problémy hlásili aj na cestách. Na ceste B42 medzi mestami Lorch a Rüdesheim spadli na cestu semafóry a dorpavné značenie, z oblasti hlásili aj množstvo konárov na cestách. V oblasti mesta Wiesbaden na ceste B417 sa na ceste vyskytovalo aj množstvo blata.

V Rakúsku zas evidovali najmä silný nárazový vietor. Na mnohých staniciach s nadmorskou výškou menej ako 500 metrov zaznamenali vietor s rýchlosťou viac ako 100 km/h. V meste Leiser Berge zaznamenali pri prechode búrky náraz vetra o rýchlosti 122 km/h, na námestí Jubiläumswarte vo Viedni zaznamenali 120 km/h. 

Silný vietor v Rakúsku podľa energetických spoločností spôsobil výpadky elektrickej energie v Hornom Rakúsku, hasiči evidovali podobne ako v Nemecku desiatky spadnutých stromov.

Mapka: Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich
Nárazy vetra v Rakúsku, zdroj: Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich

Búrky sa počas noci presúvali ďalej na východ, niekoľko bleskových výbojov bolo zaznamenaných aj pri Břeclave a Hodoníne, ktoré sa nachádzajú len pár kilometrov od nášho územia. 

Výskyt bleskov počas dnešného dňa, zdroj: blesky.bourky.cz
Výskyt bleskov počas dnešného dňa, zdroj: blesky.bourky.cz

Konvektívne prehánky, ktoré priniesli aj silnejší dážď, sa vyskytovali aj na Slovensku a to predovšetkým v Žilinskom kraji. Najviac napršalo v Zázrivej, kde za posledných hodín napršalo 15,8 mm.

Úhrn zrážok za posledných 24 hodín, zdroj: SHMÚ
Úhrn zrážok za posledných 24 hodín, zdroj: SHMÚ

Búrky sa tentokrát nášmu územiu vyhli. V januári a februári sú ale na našom území skôr raritou. 

Najnovšie správy