Nepokojná Etna v noci zas chrlila lávu. Vybuchla už po 13-krát po sebe

15.03.2021 o 11:30 - Sicília, Taliansko - Veronika Salayová
  • Článok

Počas noci došlo k ďalšej mohutnej explózii známej sicílskej sopky. Etna je nepokojná už od februára a jej nočná erupcia je už trinásta v poradí. 

Nepokojná Etna v noci zas chrlila lávu. Vybuchla už po 13-krát po sebe
Foto: Volcano Discovery

Počas noci z nedele na pondelok okolo 23.00 hod. Etna chrlila lávu a popol počas ďalšej silnej erupcie. Láva stekala po svahoch Etny a oblak sopečného popola stúpal do odhadovanej výšky 5 500 m.

Popol a úlomky hornín sa podľa správ opäť dostali aj do obývanej oblasti sicílskeho mesta Catania, kde popol na cestách nie je v posledných dňoch žiadnou novinkou.

Zametanie balkónov čierneho popola sa stalo pravidelnou udalosťou pre tisíce ľudí, ktorí žijú v mestách v okolí Etny.

Množstvo popola na cestách a záhradách trápi aj ďalšie sicílske lokality ako napríklad Fornazzo, Giarre a Zafferana, a aj pobrežné mestá ako Riposto a Torre Archirafi.

Etna uvoľnila asi 40 miliónov metrov kubických vulkanického materiálu, hovorí vulkanológ Boris Behncke, ktorý Etnu pozorne sleduje v Národnom ústave geofyziky a vulkanológie (INGV), pričom konštatuje, že ide o veľmi veľké množstvo.

Na porovnanie vulkanológ dodáva, že erupcia Etny, ktorá ohrozila mesto Randazzo v roku 1981, uvoľnila iba 20 miliónov metrov kubických materiálu.

Séria erupcií na Etne pokračuje od polovice februára. Krátke, ale veľmi násilné ohniská na Etne patria k najsilnejším v posledných desaťročiach.

Vulkanológovia nevylučujú, že na Etne dôjde ešte k ďalším silnejším erupciám. 

Najnovšie správy