New York zasiahla historická snehová búrka. Lokálne napadlo až 160 cm snehu

20.11.2022 o 17:08 - Zuzana Macháčová

V niektorých častiach štátu New York napadlo takmer dva metre snehu. Na pomoc obyvateľom bola povolaná Národná garda. Podmienky na cestovanie boli výrazne zhoršené a na niektorých miestach zakázali vjazd motorových vozidiel.

New York zasiahla historická snehová búrka. Lokálne napadlo až 160 cm snehu
Zdroj: Reuters

Západná časť štátu New York zostáva pod vplyvom „jazerného efektu“. Tento jav so sebou priniesol silné sneženie. V sobotu Národná meteorologická služba USA (NWS) oznámila, že v západných oblastiach štátu, ako napríklad v meste Orchard Park, bolo zaznamenaných až 195 cm snehových zrážok.

Privolali pomoc

Kathy Hochulová, guvernérka štátu, požiadala o pomoc Národnú gardu. Približne 70 vojakov pomáhalo v najviac postihnutých oblastiach. Ide o prvú väčšiu snehovú búrku v tejto sezóne, a to zima ešte ani len nezačala. Podľa NWS môže nepriaznivé počasie pokračovať až do pondelkového rána.

Zdroj: ENEX

Ohrozená doprava

Najťažšia situácia je v okrese Erie. Približne 70 % odletov na letisku Buffalo bolo zrušených z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok. Do soboty bol zaznamenaný úhrn zrážok takmer jeden meter. Od štvrtka platí vo viacerých lokalitách aj zákaz jazdy motorových vozidiel. Podľa správ miestnych médií v piatok polícia udelila viac ako 300 pokút vodičom, ktorí nedodržali nariadenie.

Mark Poloncarz, správca okresu na sociálnych sieťach prosil obyvateľov, aby ostali doma a nejazdili autami. Táto nepredvídateľná snehová búrka sa pohybuje zo severu na juh. Byron Brown, starosta Buffala, povedal: „Sneh napadol rýchlo a bol veľmi mokrý a ťažký.“

NWS tiež informovala, že v regióne bol prekonaný denný rekord v snehových zrážkach. Najvyšší úhrn zrážok za jeden deň bol zaznamenaný v roku 2014. Sobotňajší úhrn bol o viac ako 40 cm vyšší.

Búrka si vyžiadala obete

Nepriaznivé poveternostné podmienky si vyžiadali najmenej dve obete. Tie zomreli na infarkt pri odpratávaní ťažkého a mokrého snehu. V obciach Orchard Park a West Seneca boli v piatok niektorí obyvatelia bez prúdu. Silná vrstva snehu spôsobila čiastočné zrútenie budovy aj v meste Hamburg. Verejné školy v meste boli v piatok zatvorené, rovnako ako knižnice a úrady.

Zdroj: Reuters

Podľa CBS News sa intenzita snehových búrok značne líšila v dôsledku jazerného efektu a ten spôsobuje mrazivý vietor. Obyvateľov niektorých častí Buffala zasiahlo silné sneženie s občasnými búrkami, zatiaľ čo na severe napadlo len niekoľko centimetrov snehu. Ako dodal Poloncarz: „Táto búrka je silná a nebezpečná.“

Čo je jazerný efekt?

Jazerný efekt vzniká počas chladnejších atmosférických podmienok. Ponad teplú vodu prúdi ľadový vzduch a vlhký vzduch stúpa nahor. Na ceste na druhý breh teplé stúpavé prúdy spôsobujú prudké prehánky, ktoré potom spôsobujú husté sneženie. Tento jav môže trvať niekoľko hodín.