Noc na pondelok bude poriadne chladná. Teploty klesnú aj pod -20 °C

31.01.2021 o 14:34 - Ľubomír Franko
  • Článok

Za studeným frontom prenikol na Slovensko chladnejší vzduch zo severu. V nedeľu pozorujeme na polovici územia celodenný mráz. Večer a v noci na pondelok vonku poriadne prituhne a v mrazových dolinách sa ochladí až na alebo pod -20 °C.

Noc na pondelok bude poriadne chladná. Teploty klesnú aj pod -20 °C

Po prechode studeného frontu, ktorý sa nad našim územím vlnil v priebehu soboty, k nám prenikol chladnejší vzduch od severu. Zároveň k nám v nedeľu začal od východu zasahovať výbežok vyššieho tlaku vzduchu.

Na Slovensku tak počas nedele pozorujeme jasné až polojasné počasie. Jediná oblačnosť, ktorá sa vyskytuje, je len priesvitná vysoká oblačnosť.

Teploty pod bodom mrazu pozorujeme na strednom a východnom Slovensku, nad nulou je na juhovýchode Slovenska, v častiach Banskobystrického kraja a na západe Slovenska (len ojedinele aj inde).

Teplota vzduchu na Slovensku o 14:00, zdroj: SHMÚ / INCA
Teplota vzduchu na Slovensku o 14:00, zdroj: SHMÚ / INCA

Práve výbežok vyššieho tlaku bude mať za následok zmenšenú oblačnosť aj počas noci na pondelok. 

Pri vyjasnenej oblohe budú teploty po západe slnka klesať, ochladzovaniu bude priať aj bezvetrie alebo len slabý vietor.

Počas noci teploty poklesnú na celom území na -6 až -15 °C. Ešte chladnejšie bude v dolinách a kotlinách, kde sa stále vyskytuje snehová pokrývka. V týchto oblastiach sa do pondelka rána môže ochladiť aj na -20 °C, výnimočne aj menej.

Nasledujúca noc bude posledná chladná noc z najbližších dní. Už v noci z pondelka klesnú teploty na -2 až -13 °C, v noci na stredu to bude už +2 až -4 °C.

Najnovšie správy