Obrovské škody a obete: Supertajfún Goni sa zapísal do histórie

01.11.2020 o 17:47 - Veronika Andrejková
  • Článok

Supertajfún, teda tajfún 5. kategórie, Goni sa stal jedným z najsilnejších tropických systémov nielen v Tichom oceáne, ale na svete. 

Obrovské škody a obete: Supertajfún Goni sa zapísal do histórie
foto: Marychris Olavario

Tajfún Goni, ktorý dnes zasiahol Filipíny sa zapíše medzi najničivejšie a najsilnejšie tropické búrky v celosvetovej histórii. Rýchlosť vetra dosahovala až neuveriteľných 315 km/h (v nárazoch až 380 km/h), rovnako najnižší centrálny tlak systému odhadovaný Dvorakovou technikou klesol na 876 hPa. 

Goni najsilnejšie zasiahol východné pobrežie Filipín, kde sa nachádza ostrov Catanduanes, na ktorom žije asi  250 000 ľudí. Tu budú následky tajfúnu zrejme najničivejšie.

Neskôr sa presunul na ľudnatejší západ, kde sa nachádza aj hlavné mesto Manila. Manila a jej okolie sú najzaľudnatejšou oblasťou s počtom obyvateľov pohybujúcich sa okolo 13 miliónov. Hlavné mesto už včera úplne uzavreli. Dočasne vysídlili takmer milión ľudí v celej predpokladanej dráhe tajfúnu. 

Doposiaľ pri tomto ničivom tajfúne je známych sedem obetí, toto číslo však ešte podľa úradov vôbec nie je konečné. Mnohých ľudí zmietli prúdy vody a bahna valiace sa ulicami. Ich telá našli aj desiatky kilometrov od miesta, kde zmizli. Reálne čísla obetí a zranených budú známe až v priebehu nasledujúcich dní.

Tajfún Goni zasiahol do života 19 až 31 miliónom ľudí. Mnohých pripravil o strechu nad hlavou, rodinných príslušníkov a majetok. Vietor zmietol strechy z dvoch budov určených na evakuáciu ľudí. Tí sa museli potom presunúť do suterénu týchto budov. 

Zajtra by sa tajfún mal dostať do Juhočínskeho mora, kde by mal zoslabnúť. V galérii prinášame aj fotografie škôd. Niektoré nie sú vhodné pre citlivé povahy.

 

Najnovšie správy