Obrovský úspech fotografie kométy Neowise nad Tatrami. Snímku ocenila aj NASA

03.11.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na nočnej oblohe je každú noc, v každom ročnom období, vždy čo sledovať. Tohtoročné leto si však celé pre seba uchmatla kométa Neowise.

Obrovský úspech fotografie kométy Neowise nad Tatrami. Snímku ocenila aj NASA
Snímku kométy Neowise nad Tatrami si všimli aj v zahraničí, Foto: slovinsky.art/sk/home/

Počas tohto leta sme nad hlavami mohli sledovať krásny úkaz. Kométa Neowise učarovala obrovskému počtu ľudí a vidieť ju bolo aj na Slovensku. Podľa astronómov bola Neowise najjasnejšou kométou za uplynulých 13 rokov. Niektorí odborníci dokonca hovoria o najkrajšej a najlepšie viditeľnej kométe v tomto storočí.

Vedci túto kométu objavili ďalekohľadom NEOWISE 27, podľa ktorého ju aj pomenovali, v marci tohto roku. Po sklamaní z rozpadu napr. C/2019 Y4 (ATLAS), však neočakávali veľké nebeské divadlo. Našťastie sa ich obavy nenaplnili. Dokazovalo to napr. aj nasledujúce video, ktoré nám poslal náš čitateľ Jozef Dovičin. Ten počas leta nezaľáhal, vďaka čomu sa mu podarilo pripraviť tento krásny časozber.

Zachytiť sa ju však rozhodli aj český fotograf Petr Horálek spolu so slovenským astrofotografom Tomášom Slovinským. Unikátnosť snímky dosvedčuje aj titul Vedecká snímka dňa (Earth science Picture Of the Day). Ten udeľuje priamo Americká agentúra pre letectvo a vesmír (NASA).

Nie je to však jediný inštitút, ktorý si snímku všimol. Spomenúť musíme BBS, editorský výber National Geographic pod sekciou TWAN (The World At Night), či instagramový účet celosvetového astrofotografického výberu Nightscaper.

Fotografia je zložená z množstva fotiek a zachytáva postupný vývoj kométy Neowise nad masívom Vysokých Tatier. „Snímka Premeny kométy NEOWISE zobrazuje postupný vývoj jasnosti a chvostov kométy NEOWISE, ktorá sa tento rok v júli stala najvýraznejšou kométou na severnej pologuli za posledných 22 rokov,“ povedal pre TASR astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský.

Oceňovaná snímka v celej svojej kráse, Foto: slovinsky.art/sk/home/
Oceňovaná snímka v celej svojej kráse, Foto: slovinsky.art/sk/home/

Ten spolu s českým kolegom kométu na striedačku fotili od 9. júla až do 2. augusta. Tatry si vybrali kvôli symbolu, v povojnovom období sa práve tam písali veľké úspechy česko-slovenskej astronómie.

Na zhotovenie snímky museli vynaložiť veľa úsilia, financií. Zabudnúť nemôžeme ani na prebdené noci. Výsledok a následné uznanie im však určite stojí za to.

Najnovšie správy