Od severu začína snežiť. Teploty klesajú

26.11.2018 o 18:10 - P.M.
Článok

Od severu začal nad naše územie prenikať studený vzduch. Vďaka nemu klesá hranica sneženia a na severe sneží už aj v nižších polohách.

Od severu začína snežiť. Teploty klesajú

Okolo tlakovej níže, ktorá počas včerajšieho a dnešného dňa prinášala na naše územie dážď začal od severu prenikať studený vzduch. V dôsledku toho začínajú zrážky od severu prechádzať z kvapalných na snehové.

Od severu preniká studený vzduch

Súčasne sa od severu ochladzuje. Studený vzduch sa zatiaľ dostal len na Oravu, Liptov, Spiš a Šariš.

Aktuálne sneží najmä na severe

Na Orave, Liptove a na Spiši sa aktuálne teploty pohybujú od 0 do +1 °C a sneží. Sneh sa postupne začne udržiavať a vytvárať sa bude súvislá snehová pokrývka.

Takto to aktuálne vyzerá v Liptovskej Tepličke.

V priebehu noci však začne studený vzduch prenikať aj do ďalších oblastí. Jeho ďalšiemu postupu totiž bránia hory a bude trvať kým sa teplý vzduch, ktorý je aktuálne nad našou oblasťou premieša so studeným, ktorý k nám začal prúdiť od severu.

Po polnoci sneženie v ďalších oblastiach

Sneženie skôr príde na Záhorie a do Bratislavy ako do okolia Banskej Bystrice. Nad krajný západ sa totiž studený vzduch dostane okolo Karpát z Moravy.

Po polnoci by už malo snežiť na Záhorí, v okolí Bratislavy, na Kysuciach, na Orave, na Turci, na Liptove, na Spiši, vo väčšine Prešovského kraja, na Gemeri a postupne aj v okolí Košíc.

Hranica sneženia zatiaľ bude vysoko v Banskobystrickom, v Trnavskom, v Trenčianskom a v Nitrianskom kraji. Snežiť by nemalo ani na Považí, kde by prenikaniu studeného vzduchu mali brániť hory.

Na mape môžete vidieť hranicu sneženia po polnoci.

Sneženie začne ustávať ráno od severu.