Okrem búrok sme na Slovensku zachytili aj prvý tohtoročný shelf cloud

14.03.2021 o 19:34 - Dominik Cenkner

Niekto raz povedal, že na východe nič nie je. Vieme, že nemal pravdu o čom svedčí aj dnešný deň. Nielen že sme na východnom Slovensku zaznamenali prvé tohtoročné búrky, ale vyskytol sa aj prvý shelf cloud.

Okrem búrok sme na Slovensku zachytili aj prvý tohtoročný shelf cloud
Prvý tohtoročný shelf cloud na Slovensku, zdroj: Lukáš

Cez naše územie postupoval studený front, za ktorým k nám začal prenikať studený a vlhký vzduch. Tieto podmienky boli vhodné na to, aby sme u nás zaznamenali prvú tohtoročnú búrku.

Tá sa vyskytla v okolí Prešova dnes krátko po 14. hodiny popoludní. Išlo o pomerne slabé búrky, ktoré sa však u nás nejaký ten čas zdržali.

Začali sa totiž rozširovať aj ďalej na západ, ale najmä na východ od Prešova. Aby toho nebolo málo sprevádzané boli aj krúpami.

Tie však dosahovali veľkosť v priemere okolo 1 cm. Žiadne väčšie škody tak nateraz nenapáchali.

Nielen búrky, ale aj shelf cloud

Práve pri presune búrok smerom na východ, zachytil náš čitateľ Lukáš z obce Soľ vo vranovskom okrese, aj prvý tohtoročný shelf cloud na našom území.

Prvý tohtoročný shelfcloud na Slovensku dnes zachytili na východe, zdroj: Lukáš
Prvý tohtoročný shelfcloud na Slovensku dnes zachytili na východe, zdroj: Lukáš

Shelf cloud je príznačný svojim dramatickým, ba niekedy až hrozivým výzorom. Je spôsobený stretávaním sa dvoch teplotne odlišných vzduchových hmôt.

Jeho tvar vzniká stúpaním teplého vzduchu pred búrkou, zatiaľ čo za ním padá studený vzduch spolu s výraznými zrážkami.

Búrlivo však nebolo iba na Slovensku, kde detekcie bleskov zaznamenali 100 úderov bleskov. Búrky sa vyskytli aj v ďalších krajinách Európy.

Hovoriť môžeme o Poľsku, Nemecku, Francúzsku, ale najmä o Južnej Európe. V Taliansku, Slovinsku či Chorvátsku sa totiž vyskytlo množstvo búrok, ktoré boli aj silnejšie. Spolu tak nad Európou doposiaľ počas dnešného dňa udrelo viac ako 8000 bleskov.